15. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Czy to dobry symbol?

Tomasz Szymczyk
Edward Gierek podczas przemówienia na sali obrad w budynku KC PZPR
Edward Gierek podczas przemówienia na sali obrad w budynku KC PZPR NAC, 51-19-1
Chociaż od końca rządów Edwarda Gierka minie wkrótce trzydzieści pięć lat, jego postać, podobnie jak i cała dekada lat siedemdziesiątych, wciąż budzi emocje

Jednoznaczne zdanie o tych czasach mają historycy, w społeczeństwie nadal nie brakuje za to sentymentów do byłego I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. W przyszłą środę minie czternaście lat od śmierci Gierka. Były przywódca Polski z czasów PRL zmarł w 2001 roku w Cieszynie.

Sympatycy rządów Edwarda Gierka pod koniec lipca spotykają tradycyjnie spotykają się od kilku lat na cmentarzu w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. - To głównie ludzie pokolenia 50 plus, którzy dobrze wspominają lata siedemdziesiąte, a im dalej od tego okresu, tym ich pamięć jest bardziej selektywna. Pamiętają tylko dobre rzeczy. Myślę, że słabnąć będzie masowość sentymentu do Gierka, ale postać na stałe weszła to zagłębiowskiego panteonu postaci i już tam zostanie - wyjaśnia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

- Gierek to postać kontrowersyjna i opinie o nim mogą być skrajnie negatywne i skrajnie pozytywne. Przydałaby się dobra biografia polityczna przedstawiająca jego osobę, karierę i decyzje z lat 70. - dodaje. Zwolenników Gierka do dziś nie brakuje zwłaszcza w Sosnowcu. Od 20o2 roku były I sekretarz jest honorowym obywatelem tego miasta, jest też tu rondo jego imienia. To tutaj, w dzisiejszej dzielnicy Porąbka, Gierek się urodził. W pobliskiej kopalni Kazimierz zginął jego ojciec.

Przez lata Gierek był też członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej w KWK Sosnowiec. - Edward Gierek to dzisiaj część tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego - przekonuje Maciej Gadaczek, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka, które razem z prof. Adamem Gierkiem (synem Edwarda) i Ruchem Odrodzenia Gospodarczego organizuje sobotnie uroczystości. - Do dzisiaj widać, ile Gierek zrobił dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Zagwarantował młodzieży pracę, a to, co wtedy zbudowano, służy do dzisiaj: Huta Katowice, mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobki, stadiony, ciągi komunikacyjne - wylicza Gadaczek. - Współpracujemy z różnymi środowiskami, które uważają, że z tych czasów należy brać przykład. Edward Gierek po epoce Władysława Gomułki rozwinął Polskę gospodarczo. Był też pomostem między Wschodem a Zachodem - przekonuje. Jak organizatorzy uroczystości odnoszą się do głównych zarzutów wobec postaci Edwarda Gierka: kryzysu gospodarczego czy wydarzeń z 1976 roku?

- W każdym okresie dziejów Polski były błędy. Nie zgadzamy się na przekreślanie dorobku PRL-u - przekonuje Maciej Gadaczek. - W latach 70., 2,8 mln osób, również tutaj w Zagłębiu, się rozwijało, a teraz tyle samo ludzi musiało wyjechać na Zachód - dodaje.

Czy na Gierku wciąż zbić można polityczny kapitał? - Lewica wciąż zabiega o elektorat postpeerelowski, choć jest on coraz mniejszy. Dla młodych Gierek to postać historyczna z zamierzchłych czasów. Trudno tu kalkulować. - uważa dr Tomasz Słupik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia