5. Motocyklowy Rajd Piaśnicki zakończony. Wyruszyli jednośladami, aby uczcić pamięć poległych w Lesie Piaśnickim. ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Już od pięciu lat we wrześniu organizowany jest Motocyklowy Rajd Piaśnicki. Po raz drugi miłośnicy jednośladów wystartowali z placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Udali się do Sanktuarium Piaśnickiego, aby uczcić pamięć ofiar poległych w Lesie Piaśnickim podczas drugiej wojny światowej.

Mimo niesprzyjającej deszczowej aury na plac Jakuba Wejhera w Wejherowie w niedzielne (18 września 2022 roku) popołudnie przyjechało wielu motocyklistów. Stąd w zwartej kolumnie prowadzonej przez policjantów udali się do Sanktuarium Piaśnickiego na msze św. i aby uczcić pamięć poległych ofiar w Lesie Piaśnickim na początku drugiej wojny światowej.

- „Boże Igrzysko”, tak Norman Davies angielski historyk, który opisał losy Polski, nazwał wielką równinę europejską, na której od wieków decydują się losy Europy wschodu i zachodu. Mord w Piaśnicy jest jednym z elementów odwiecznego boju o wartości, które sprawiają, że ciągle istniejemy choć trudno w to uwierzyć, że jako państwo i naród potrafimy odradzać się jak Feniks z popiołów - podkreśla Marcin Drewa, organizator V Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego. - Masowe egzekucje w Piaśnicy rozpoczęły się pod koniec października 1939 i były kontynuowane do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, stąd też miejsce to nazywane jest „Pomorskim Katyniem” czy „Golgotą Pomorza”.

Wideo ze startu w Wejherowie:

Po nabożeństwie w Lesie Piaśnickim odbyła się prelekcja historyczna oraz poczęstunek.

5. Motocyklowy Rajd Piaśnicki zakończony. Wyruszyli jednośla...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia