8 maja - Dzień Zwycięstwa i 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. Tak wyglądał Śląsk tuż po II wojnie światowej. Archiwalne zdjęcia

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Racibórz
Racibórz fotopolska.eu/archiwum DZ
Dzisiaj, 8 maja, obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa. To wyjątkowy dzień, w którym wspominamy i oddajemy hołd tysiącom bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. To także okazja, aby przypomnieć sobie, jak wyglądała Polska po zakończeniu wojny. Zniszczone budynki, gruzy na ulicach i ogromne straty materialne to tylko niektóre z wyzwań, z którymi musiała zmierzyć się Polska. Mimo to, dzięki niezłomnej postawie Polaków oraz ciężkiej pracy, udało się odbudować kraj i zaprowadzić nowy porządek.

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa. Ustanowiono go w 2015 r. w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, równocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.

Zakończenie II wojny światowej

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 i to właśnie wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Trwały one do 2 września 1945 r.

Niestety, dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała jednak odzyskania wolności. Koniec II wojny światowej krajom Europy Środkowo-Wschodniej, także Polsce, przyniósł sowieckie zniewolenie. Wojna trwała 6 lat i uczestniczyły w niej 72 państwa. Pochłonęła 5 razy więcej ofiar niż I wojna światowa, nazywana wielką.

Straty poniesione podczas II Wojny Światowej

Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 wykazuje, że Polska w wyniku II wojny światowej straciła ponad 5 mln obywateli. Zespół pracujący nad raportem oszacował również szkody wojenne na 6 bln 220 mld 609 mln zł. Zobaczcie zniszczenia śląskich miast udokumentowane na zdjęciach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia