8 maja - Dzień Zwycięstwa i 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. Tak wyglądał Śląsk tuż po II wojnie światowej. Archiwalne zdjęcia

Barbara Romańczuk
Racibórz
Racibórz fotopolska.eu/archiwum DZ
Dzisiaj, 8 maja, obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa. To wyjątkowy dzień, w którym wspominamy i oddajemy hołd tysiącom bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. To także okazja, aby przypomnieć sobie, jak wyglądała Polska po zakończeniu wojny. Zniszczone budynki, gruzy na ulicach i ogromne straty materialne to tylko niektóre z wyzwań, z którymi musiała zmierzyć się Polska. Mimo to, dzięki niezłomnej postawie Polaków oraz ciężkiej pracy, udało się odbudować kraj i zaprowadzić nowy porządek.

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa. Ustanowiono go w 2015 r. w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, równocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.

Zakończenie II wojny światowej

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 i to właśnie wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Trwały one do 2 września 1945 r.

W Częstochowie upamiętniono 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej

W Częstochowie upamiętniono 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Częstochowianie upamiętnili 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Wydarzenie zorganizowano pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny” na zmodernizowanym i bardziej zielonym placu Pamięci Narod...

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak

Niestety, dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała jednak odzyskania wolności. Koniec II wojny światowej krajom Europy Środkowo-Wschodniej, także Polsce, przyniósł sowieckie zniewolenie. Wojna trwała 6 lat i uczestniczyły w niej 72 państwa. Pochłonęła 5 razy więcej ofiar niż I wojna światowa, nazywana wielką.

Straty poniesione podczas II Wojny Światowej

Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 wykazuje, że Polska w wyniku II wojny światowej straciła ponad 5 mln obywateli. Zespół pracujący nad raportem oszacował również szkody wojenne na 6 bln 220 mld 609 mln zł. Zobaczcie zniszczenia śląskich miast udokumentowane na zdjęciach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia