80. rocznica powstania Armii Krajowej
Przygotowując 80 biogramów żołnierzy, wystawy, konferencje i publikacje, IPN oddaje hołd wszystkim członkom Armii Krajowej. Film koncentruje się na młodych kobietach w szeregach AK, które w walce z okupantem straciły życie. Przybliża sylwetki kilku sanitariuszek, łączniczek, kurierek, wywiadowczyń, i żołnierzy walczących z miłości do kraju i poległych w jego obronie.
- Większość z nich należała do młodego pokolenia, była w wieku, kiedy przede wszystkim chce się kochać, a człowiek zakochany jest gotowy do wielkich poświęceń. Powodem, dla którego tak wielu ludzi wstąpiło do AK, było gotowych podjąć walkę z okupantem i ryzykować życiem, była miłość większa i głębsza od młodzieńczego uczucia - miłość do Polski
- mówią twórcy.
Zobacz też:
Są wśród nich Anna Smoleńska, pomysłodawczyni symbolu Polski Walczącej i ofiara KL Auschwitz, Janina Przysiężniak, łączniczka i sanitariuszka, którą komuniści zamordowali, gdy była w siódmym miesiącu ciąży, Zofia Jarkowska-Krauze, sanitariuszka poległa w Powstaniu Warszawskim osiemnaście dni po swoim ślubie czy Wanda Węgierska, kurierka i wywiadowczyni ścięta w Berlinie.
Wyjątkowym elementem filmu jest jego ścieżka dźwiękowa.
- Kilkanaście dni temu skontaktował się z nami Allan Roy Wilson, kanadyjski muzyk, pisarz i nauczyciel, który przed dwudziestu laty przeżył osobistą tragedię. Zaproponował nam wykorzystanie piosenki swojego autorstwa „I Just Want You to Come Home” („Chcę tylko byś wrócił do domu”), skomponowanej w hołdzie zmarłemu synowi, w wybranym projekcie upamiętniającym IPN. Właśnie tym utworem, wyrażającym ból po stracie bliskiej osoby i bardzo uniwersalnym w wymowie, postanowiliśmy zilustrować film o młodych kobietach z AK, które poświęciły życie dla ojczyzny - opowiadają twórcy filmu.