Barbarka, przejmujący obraz zbrodni. Kiedy zobaczymy go na dużym ekranie?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zdjęcie z egzekucji na Barbarce.
Zdjęcie z egzekucji na Barbarce. Archiwum
Ekipa Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego kończy zdjęcia do filmu o zbrodni na Barbarce. Montaż zajmie kilka miesięcy, premiera ma się odbyć w październiku, w kolejną rocznicę pierwszych niemieckich egzekucji w podtoruńskich lasach. Zainteresowanie filmem jest ogromne, być może po raz pierwszy zostanie on pokazany w sali na Jordankach. Autorzy napisali w tej sprawie do prezydenta Zaleskiego.
od 16 lat

Film o tym, co działo się w Toruniu i okolicach w pierwszych tygodniach II wojny światowej będzie miał jakieś półtorej godziny. Miał być krótszy, jednak filmowcom z Unisławia udało się zebrać tyle materiałów, dotrzeć do tylu osób i zdobyć tyle ciekawych informacji, że w krótszej formie opowiedzieć się tego wszystkiego nie da. Trochę się do tego przyczyniła pandemia, na jakiś czas trzeb było zamrozić plany filmowe, twórcy zajęli się więc zbieraniem wspomnień i kompletowaniem dokumentacji historycznej. Przede wszystkim jednak temat poruszył wiele osób, bo chociaż do ustawionych nad dołami więźniów Niemcy zaczęli strzelać w październiku 1939 roku, bolesne wspomnienia są nadal żywe.

"W filmie „Barbarka 1939” będzie można zobaczyć losy rodziny Czarlińskich z Brąchnówka - napisali na swoim facebookowym profilu filmowcy z UTH. - Sceny zrealizowano w oparciu o zachowane relacje Marii Jeziornej – córki zamordowanego przez Niemców - Leona Czarlińskiego. Jej pamiętnik z okresu dzieciństwa oraz zarejestrowane wspomnienia stanowią niezwykle ważne źródło do poznania realiów trudnej jesieni 1939 r. na Pomorzu. Za podzielenie się z nami cennymi pamiątkami rodzinnymi dziękujemy serdecznie Panu Lechowi Czarlińskiemu z Krakowa".

Kto zagrał zamordowanego dyrektora szkoły w Łubiance?

Podobnych relacji jest mnóstwo. Potomkowie ofiar nie tylko udostępnili mnóstwo bezcennych materiałów, w niektórych przypadkach sami stanęli przed kamerą. Jak już wcześniej wspominaliśmy, Alfonsa Reiwera, dyrektora szkoły w Łubniance, który został rozstrzelany w lesie w Lulkowie, zagrał jego wnuk.

Filmowcom udało się także dotrzeć do rodziny lekarza, który po wojnie prowadził ekshumacje na Barbarce. Efektem tego spotkania jest kilkadziesiąt nieznanych dotąd zdjęć z archiwum doktora. Zdjęcia także zostaną wykorzystane w filmie.

Kto przenosił za mury Fortu VII informacje o tym, co tam się dzieje?

O tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 80 lat opowiadali filmowcom nie tylko potomkowie ofiar czy świadków. W filmie pojawi się między innymi Krysia Paluszyńska, która jako 15-letnia dziewczyna przekradała się do niemieckiego więzienia, aby odwiedzić przetrzymywanego tam brata. Za mury wynosiła informacje o tym, co w forcie się dzieje. Podczas jednej z takich ekspedycji została złapana. Niemiecki strażnik trzymał ją na muszce, ale ostateczne oszczędził i puścił. W filmie wspomni o tym profesor Krystyna Paluszyńska-Daszkiewicz, która w ubiegłym roku skończyła 97 lat.

Skoro o zdjęciach mowa, dzięki współpracy z Archiwum Państwowym, w filmie pojawią się także fotografie jakie zrobił Hermann Spychalski podczas zorganizowanego przez hitlerowców na Rynku Staromiejskim w Toruniu demonstracyjnego pogrzebu ofiar marszu na Łowicz.

- Marsz również pokażemy i to zarówno z perspektywy Polaków jak i Niemców - mówi Sebastian Bartkowski z UTH.

Październikowa premiera będzie z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie, a biorąc pod uwagę to, że zaangażowani w powstanie filmu krewni ofiar Zbrodni Pomorskiej rozsiani są po całym świecie, może mieć zasięg znacznie szerszy. Efekty kilkuletniej pracy nie będą się zresztą ograniczały wyłącznie do filmu.

- Potomkowie dostarczyli nam wiele zdjęć swoich zamordowanych krewnych, chcemy z tych fotografii stworzyć album - mówi Sebastian Bartkowski. - Na długiej liście pomordowanych poszczególne nazwiska się często gubią. Tu jednak są fotografie, na których tych ludzi widać w otoczeniu dzieci itd.

Niecierpliwie czekamy do października. O dalszych pracach nad filmem, a także miejscu premiery, będziemy informowali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Barbarka, przejmujący obraz zbrodni. Kiedy zobaczymy go na dużym ekranie? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia