Była największą kopułą na świecie

Arkadiusz Forster
dolny-slask.org.pl
Hala Stulecia, wybudowana w latach 1911-1913, jest jednym z najważniejszych i najwybitniejszych dzieł architektury XX wieku, a o jej wyjątkowości stanowi przynajmniej kilka elementów o których rozpisywała się cała ówczesna niemiecka prasa

Zaprojektowana przez wybitnego niemieckiego architekta Maxa Berga, już w czasie budowy budziła olbrzymie emocje, o których rozpisywała się cała niemiecka prasa. Przede wszystkim z powodu materiału użytego do budowy, którym był żelbet czyli zbrojony beton. Niezwykła była także technologia budowy.

Dzięki wykorzystaniu dwóch wież, które poruszały się wokół budowli po specjalnie ułożonych torach, tempo prac były nadzwyczajnie wysokie i całą budowlę wzniesiono zaledwie w 14 miesięcy. Kopuła Hali Stulecia ma 65 metrów rozpiętości i w chwili zakończenia budowy w roku 1913 była największą kopułą na świecie. Użyty zaś przez Maxa Berga żelbet sprawił, że budowla charakteryzowała się relatywnie małym ciężarem i i dużą wytrzymałością.

Hala Stulecia to dosłowne tłumaczenie niemieckiej nazwy Jahrhunderthalle. Nazwę taką nadano budowli zaraz po jej wybudowaniu w roku 1913, w setną rocznicę wystosowania przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III słynnej odezwy „Do mojego ludu” („An Mein Volk”).

Prusy, podobnie jak większa część Europy, okupowane były wtedy przez francuską armię Napoleona Bonaparte i Fryderyk Wilhelm wzywał swoich poddanych do wspólnej wojny o wyzwolenie. W tym samym 1813 roku, kiedy władca Prus zachęcał poddanych do walki z Francuzami, doszło także do wielkiej bitwy zwanej Bitwą Narodów pod Lipskiem, w której Napoleon poniósł druzgocącą klęskę, a walczący u jego boku książę Józef Poniatowski poniósł śmierć w nurtach Białej Elstery.

Właśnie powiązanie nazwy Hala Stulecia z Bitwą pod Lipskiem było powodem zmiany nazwy budowli po roku 1945, kiedy to Wrocław wszedł w granice państwa polskiego. Przemianowano więc Halę Stulecia na Halę Ludową i pod taką nazwą obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Przeciwnikom tej nazwy, Hala Ludowa kojarzy się jednoznacznie z czasami Polski Ludowej.

Dopiero w roku 2006 kiedy Hala trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO powrócono do historycznej nazwy Hala Stulecia i tak też została ona zapisana w oficjalnych dokumentach UNESCO. Wciąż jednak wielu mieszkańców miasta, szczególnie tych starszych, mówi o dziele Maxa Berga Hala Ludowa. Zachęcamy do przeczytania wtorkowego dodatku Historia w papierowym wydaniu Gazety Wrocławskiej, gdzie będzie dużo więcej informacji o historii Hali Stulecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia