Czesław Niemen to polski artysta, muzyk, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, ale także kompozytor i autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce.
Spis treści
Skąd wziął się "Niemen"?
Muzyk urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach jako Czesław Wydrzycki, a zmarł 17 stycznia 2004 roku w Warszawie. Na pseudonim artystyczny "Niemen" zdecydował się dopiero w połowie lat 60., gdy trafił do paryskiej Olympii. Na jednym z plakatów pojawiło się jego nazwisko z błędem i Franciszek Walicki przekonał go, że czas na zmianę. Przyjął pseudonim artystyczny Niemen - od rzeki Niemen, która płynęła w pobliżu jego miejsca urodzenia, a później już oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki.
Pierwsze kroki w muzyce
Jego pierwsze kroki w muzyce związane są z poznaniem dziennikarza muzycznego Franciszka Walickiego w 1962 roku. Ojciec chrzestny polskiego rocka zaczął go promować i organizować występy. W tym samym roku odniósł duży sukces na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i w nagrodę odbył trasę po kraju z zespołem Czerwono-Czarni. To właśnie Walicki z trudem przekonał Niemena, by zamiast piosenek latynoskich i rosyjskich zaczął grać rocka.
Pierwszy samodzielny zespół Niemena, złożony z byłych muzyków Chochołów. Powstał w 1966 r. i nagrał z liderem trzy albumy: "Dziwny jest ten świat", "Sukces" i "Czy mnie jeszcze pamiętasz?". Przez kilka lat Akwarele towarzyszyły Czesławowi Niemenowi we wszystkich nagraniach, trasach koncertowych oraz festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Montreux i w Cannes.
Czesław Niemen nie żyje już od 20 lat
Słynny polski muzyk cierpiał na nowotwór układu chłonnego, który próbował zwalczyć przy pomocy medycyny naturalnej. Zmarł 17 stycznia 2004 roku w Centrum Onkologii w Warszawie z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc, na które zapadł w szpitalu. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
Piosenka, która stała się ponadczasowym hitem
Na pierwszym autorskim albumie artysty znalazł się jeden z najsłynniejszych utworów muzyka "Dziwny jest ten świat". Piosenka inspirowana była przebojami "When a Man Loves a Woman" Percy’ego Sledge’a i "It's a Man's Man's Man's World" Jamesa Browna z 1966 r. Ma charakterystyczny organowy wstęp, skomponowany i zagrany przez Mariana Zimińskiego.
W czerwcu 1967 roku Niemen zdobył za tę piosenkę nagrodę na V Festiwalu Piosenki w Opolu. Bywa ona określana jako pierwszy polski protest song, choć w rzeczywistości jego inspiracją były stosunki międzyludzkie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
"Sen o Warszawie"
Wielkim przebojem Czesława Niemena była również piosenka duetu Czesław Niemen - Marek Gaszyński, jeden z 20 utworów na płycie o tym samym tytule.
Utwór jest dziś nieformalnym hymnem kibiców Legii Warszawa. Od 2004 r. jest on regularnie odśpiewywany przez kibiców na trybunach stadionu przy Łazienkowskiej 3. Konsekwentnie sprzeciwia się temu wdowa po muzyku, twierdzą, że łamane są w ten sposób prawa autorskie.
Quiz o Czesławie Niemenie
Z okazji rocznicy śmierci Czesława Niemena portal i.pl przygotował quiz. Znasz twórczość legendarnego artysty i potrafisz wymienić kilka faktów z jego życia? Z pewnością dasz sobie radę w naszym quizie!