Hanka Sowińska

Dumnie stanęła przed plutonem egzekucyjnym

Halina Stabrowska (1901-1943), córka powstańca wielkopolskiego, związana była z Bydgoszczą od 1920 r. Z wykształcenia nauczycielka, z natury wielka społeczniczka. Fot. Gazeta Pomorska Halina Stabrowska (1901-1943), córka powstańca wielkopolskiego, związana była z Bydgoszczą od 1920 r. Z wykształcenia nauczycielka, z natury wielka społeczniczka. Od 1932 r. aż do wybuchu wojny kierowała Kołem Bydgoskim Polskiego Białego Krzyża (głównym celem PBK była działalność oświatowa wśród żołnierzy).
Hanka Sowińska

Dama Orderu Virtuti Militari, bliska współpracowniczka twórców i dowódców Armii Krajowej, łączniczka AK odpowiedzialna za bezpieczeństwo kierowniczych kręgów największej podziemnej armii w okupowanej Europie.

Przeszła gestapowskie śledztwo. Nikogo nie wydała. W czarnej, papierowej koszuli, zmaltretowana, sponiewierana, odarta z godności, ale nieugięta, stała przed plutonem egzekucyjnym. Zanim padły strzały, krzyknęła: "Niech żyje Polska!"

Na ścianie kamienicy w Alejach Mickiewicza 7 w Bydgoszczy wisi tablica poświęcona Halinie Stabrowskiej, damie Orderu Virtuti Militari, bliskiej współpracowniczce dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, wybitnej bydgoszczance. Niemcy nazwali ją "hersztem w spódnicy". I trudno nie przyznać im racji, czytając życiorys tej niezwykłej kobiety.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Hanka Sowińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.