Rotmistrz Witold Pilecki. Od jego zamordowania mijają 74 lata

Hubert Rabiega
Opracowanie:
W środę 25 maja 2022 roku, w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, o godz. 21:30 w całym kraju zapłoną znicze pamięci.
W środę 25 maja 2022 roku, w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, o godz. 21:30 w całym kraju zapłoną znicze pamięci. Fot. Przemyslaw Swiderski
Witold Pilecki to jeden z największych polskich bohaterów z czasów II wojny światowej. Dobrowolnie dał się uwięzić w niemieckim obozie śmierci w Auschwitz, by organizować tam ruch oporu i przekazać światu, jak wygląda Holokaust. W środę przypada 74. rocznica jego stracenia przez władze komunistyczne PRL. W całym kraju w godzinie śmierci Pileckiego zapłoną znicze pamięci.

Witold Pilecki: 74. rocznica śmierci

W środę przypada 74. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Polski bohater zginął 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej. Późnym wieczorem tamtego dnia wykonano na nim wyrok śmierci wydany przez komunistyczny sąd PRL.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w środę o godz. 10:00 córka rotmistrza, Zofia Pilecka, zaprezentuje dziennikarzom pamiątki po ojcu. W godzinach 10:00–18:00 możliwe będzie składanie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod ścianą śmierci, gdzie zabijano strzałami w tył głowy żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W Muzeum będzie można też zobaczyć miejsca związane z rtm. Pileckim oraz ekspozycję pamiątek po nim. O godz. 18:30 przewidziano mszę polową w intencji Pileckiego.

O godzinie 20:30 w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się koncert "W hołdzie Rotmistrzowi", na którym wystąpią m.in.: Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko, Basia Pospieszalska i Klaudia Kołata.

W godzinie śmierci Witolda Pileckiego – o 21:30 – w kilkudziesięciu miastach w całym kraju zapłoną znicze pamięci.
Lista miejsc w których zapłoną znicze >>>

Pilecki

Kim był Witold Pilecki?

Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu) to jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Był żołnierzem podziemnej Armii Krajowej, rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Jako ochotnik dał się uwięzić w niemieckim obozie śmierci Auschwitz, gdzie zajmował się organizowaniem ruchu oporu oraz opracował pierwsze sprawozdania o niemieckim ludobójstwie – znane jako "raporty Pileckiego", które trafiały później na Zachód.

Po brawurowej ucieczce z KL Auschwitz pozostał aktywny w działalności polskiego podziemia zbrojnego. Wziął udział w powstaniu warszawskim, gdzie dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II na Woli. Dostał sie do niemieckiej niewoli.

W okresie powojennym utrzymywał swoje kontakty z osobami z konspiracji. Zaczęły go rozpracowywać komunistyczne służby bezpieczeństwa, które aresztowały go na początku maja 1947 roku. 15 marca 1948 komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim poprzez strzał w tył głowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia