Dzwon zabił po raz pierwszy

Redakcja
Dzwon Zygmunta w Krakowie
Dzwon Zygmunta w Krakowie Wikimedia Commons/Sensor/ [1]
Udostępnij:
9 lipca 1521 roku na Wieży Zygmuntowskiej Katedry Wawelskiej został zawieszony Dzwon Zygmunta. Cztery dni później mieszkańcy po raz pierwszy usłyszeli jego dźwięk

Dzwon wykonał ludwisarz Hans Beham z Norymbergii w 1520 roku. Został odlany z armat zdobytych w walce pod Orszą. W jego centralnym punkcie znajduje się łaciński napis: "Bogu Najlepszemu, Największemu i Dziewicy Bogurodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt, król Polski, ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał sporządzić Roku Pańskiego 1520."

Poniżej są umieszczone dwie plakiety. Z jednej strony widnieje wyobrażenie św. Stanisława, a z drugiej św. Zygmunta - króla Burgundii. Po obu stronach figur znajdują się godła państwowe Polski i Litwy. Wewnątrz kielicha, na żelaznym uchwycie znajduje się serce zawieszone na pasie ze skóry woła. W najgrubszym miejscu pas składa się z dwunastu warstw. Serce złożone z ucha, trzonu i kuli wyróżnia umieszczony w nim ogon, który stanowi napęd dla całego mechanizmu.

Miał dzwonić na chwałę Polski

Dzwon Zygmunta
(fot. Wikimedia Commons/Mach240390/[1])

Fundatorem dzwonu był Zygmunt I Stary, który zwykł mawiać, Dzwon Zygmunta "nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić."

Serce dzwonu trzykrotnie pękało, ale szybko było naprawiane. Ostatnie pęknięcie stwierdzono w Wigilię 2000 roku. Serce zastąpiono nowoodlanym. Waży 365 kg i jest o 42 kg cięższe od poprzedniego. Cały dzwon natomiast waży 126 tys. kg. Średnica klosza wynosi 242 cm, a jego wysokość 241 cm.

Pierwotne serce można oglądać przy wejściu na Wieżę Zygmuntowską. Wykuto je z żelaza, a miało ono 218,5 cm długości, a ważyło 323 kg. Służyło ono 479 lat wykonując przez ten czas 12 milionów uderzeń.

Zwiastuje nowiny i święta

Dzwon Zygmunta jest uruchamiany ręcznie. Zazwyczaj zajmuje się tym grupa 8-12 ludzi. Przywilej bicia w dzwon ma około 35 osób. Jest wśród nich jedna kobieta. Większość z nich należy do Bractwa Dzwonników Wawelskich. Praca jest odpłatna, a wynagrodzeniami zajmuje się kapituła katedralna.

Dzwon bije w najważniejsze święta, uroczystości kościelne i narodowe takich jak: Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości i Boże Narodzenie oraz podczas ważnych dla kraju wydarzeniach np.: śmierć papieża Jana Pawła II, katastrofa samolotu rządowego w Smoleńsku.

Dzwon Zygmunta jest częścią zespołu historycznych dzwonów. Należą do niej: Półzygmunt, Kardynał, Urban i Głownik. Do 1999 roku Zygmunt był największym polskim dzwonem. Legenda głosi, że jego czysty głos oznaczał dla Polski dostatek i spokój, a fałszywy niepowodzenie. Pęknięcie serca dzwonu zwiastowało klęskę i nieszczęście. Dotknięcie Dzwonu Zygmunta przynosi pomyślność, dlatego każdy turysta, kiedy odwiedza Wawel, choć na chwilę łapie za jego serce.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie