Po raz pierwszy zabrzmiał Dzwon Zygmunt

Dzwon Zygmunt na wawelskiej wieży [1]
Dzwon Zygmunt na wawelskiej wieży [1] Mach240390/Wikimedia Commons
13 lipca 1521 roku Kraków po raz pierwszy usłyszał dźwięk legendarnego dziś dzwonu

Dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni ludwisarz Hans Beham z Norymbergi w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajduje się tam także godło Polski i Litwy. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos.

Według legendy, powtarzanej nieraz przez dawnych historyków, dzwon został odlany z mołdawskich armat zdobytych w bitwie pod Obertynem, co nie jest prawdą, ponieważ bitwa miała miejsce 10 lat po zawieszeniu dzwonu. Według innej opinii Zygmunta wykonano z armat zdobytych pod Orszą. W XIX wieku serce dzwonu trzykrotnie pękało, ale było bezzwłocznie naprawiane. W Wigilię 2000 stwierdzono kolejne pęknięcie. Uszkodzone serce zastąpiono nowoodlanym, a dotychczasowe oglądać można przy wejściu na Wieżę Zygmuntowską. Obecne serce dzwonu waży 365 kg i jest o 42 kg cięższe od starego.

Dzwon Zygmunt był największym polskim dzwonem aż do roku 1999, kiedy to przewyższył go masą i rozmiarem licheński dzwon Maryja Bogurodzica.

Dzwon Zygmunta. Litografia z 30.10.1841
Dzwon Zygmunta. Litografia z 30.10.1841 Wikimedia Commons

Zawieszenie dzwonu Zygmunta na Wawelu pędzla Jana Matejki. Obraz powstał w 1874 roku.
(fot. Wikimedia Commons)

Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski, w ostatnich latach między innymi:

16 października 1978 - po wyborze papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową
30 kwietnia 2004 - z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
2 kwietnia 2005 - po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II
10 kwietnia 2010 - po katastrofie samolotu rządowego w Smoleńsku
18 kwietnia 2010 - w czasie uroczystości pogrzebowych Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej
10 kwietnia 2011 - w pierwszą rocznicę katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku
22 lipca 2011 - po uroczystościach pogrzebowych biskupa Albina Małysiaka
3 listopada 2012 - w czasie uroczystości pogrzebowych prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
28 lutego 2013 - po abdykacji papieża Benedykta XVI
13 marca 2013 - po wyborze papieża Franciszka na Stolicę Piotrową

Dzwon Zygmunta. Litografia z 30.10.1841
(fot. Wikimedia Commons)

Dzwon Zygmunt uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8-12 ludzi. Rozkołysanie go wymaga sporej siły. Przywilej bicia w ten dzwon ma zamknięte grono około 35 dzwonników. Część z nich stowarzyszona jest w Bractwie Dzwonników Wawelskich. Wśród dzwonników znajduje się jedna kobieta. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przywilejem Zygmunta Starego praca dzwonników jest odpłatna. Współcześnie podzwonne wypłaca dzwonnikom po każdym dzwonieniu kapituła katedralna.

Obsługa dzwonu jest pracą ciężką fizycznie, a bywa także niebezpieczną. Według legendy w latach 20. XX wieku niedoświadczony dzwonnik nie puścił liny i został wyciągnięty przez okno dzwonnicy. Szczęśliwie nie puszczał w dalszym ciągu liny, więc powracający dzwon wciągnął go przez to okno z powrotem na wieżę. Dzwonnik nie uległ zranieniu. Od tego czasu okna zostały zabezpieczone siatką. Według innej wersji dzwonnik nie został wciągnięty przez dzwon z powrotem na wieżę, lecz puścił linę będąc poza oknem i zginął po upadku. Historia ta nie znajduje jednak potwierdzenia w dokumentach, nie wspominają o niej akta katedry.

Oprac. na podstawie

artykułu z Wikipedii

,

autorstwa

, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0


[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia