Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Eichendorffowie. Z tego rodu pochodził Józef, wielki śląski poeta czasów romantyzmu

Czytaj dalej
Fot. reprodukcja
Jadwiga Jenczelewska

Eichendorffowie. Z tego rodu pochodził Józef, wielki śląski poeta czasów romantyzmu

Jadwiga Jenczelewska

Ten ród politycznie i ekonomicznie nie miał większego znaczenia. Jednak przeszedł do historii za sprawą talentu wielkiego poety i humanisty - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk.

Nazwisko rodziny Eichendorff - w przeciwieństwie do nazwisk wielu innych przedstawicieli śląskiej arystokracji, którzy nie odegrali tak znaczącej roli jak np. Donnersmar-ckowie, Hochbergowie, Schaffgotschowie, Ballestremowie, Tiele-Wincklerowie, Hohenlohe - jest na Śląsku dobrze znane. Ale to głównie zasługa jednego jej przedstawiciela: Józefa von Eichendorffa, największego śląskiego pisarza i poety okresu romantyzmu, cenionego i przypominanego.

W Raciborzu stoi jego pomnik (obecny, odsłonięty w 1994 r., jest repliką oryginału z 1909 r., zaginionego po II wojnie światowej), a w Lesie Prudnickim granitowy obelisk poświęcony poecie. Od 1956 r. Towarzystwo Literatury i Sztuki „Wschód” - krąg pisarzy znany jako Wangener Kreis - przyznaje Nagrodę Literacką im. Eichendorffa. W Łubowicach, rodzinnej miejscowości poety, istnieje Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, które wydaje „Zeszyty Eichendorffa” - polsko-niemiecki kwartalnik o tematyce śląskiej, dotyczący historii, kultury i literatury.

Wybitny poeta tyle samo wart, ile wielki majątek

- Ten ród politycznie lub gospodarczo nie miał zbyt wielkiego znaczenia - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk zajmujący się badaniem dziejów śląskiej arystokracji, związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. - Ale do historii przeszedł za sprawą poety, humanisty. Okazało się, że można być wielkim, choć niezbyt majętnym. Całe życie Józefa nie różniło się aż tak bardzo od losu innych wielkich twórców. Była to bowiem nieustająca walka o utrzymanie się na odpowiednim poziomie egzystencji. Udział w wojnach napoleońskich przeciwko Francji nie przyniósł mu zasług. Był za to sprawnym urzędnikiem. Mało kto wie, że jego osiągnięciem było opracowanie planu przywrócenia świetności zamkowi mistrzów krzyżackich w Malborku. Zasługa ta została ukoronowana umieszczeniem herbu Eichendorffów w witrażu pałacu wielkich mistrzów.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jadwiga Jenczelewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.