Gdańsk. Powstanie replika zabytkowej figury Kazimierza Jagiellończyka
Renesansowy zabytek został ufundowany przez gdańszczan w 1540 roku. Był to dar wdzięczności za wyswobodzenie z jarzma krzyżackiego.
ZOBACZ TAKŻE: Tiegenhof retro (Nowy Dwór Gdański retro). Historia na starej fotografii [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
- Jest to cenne dziedzictwo materialne świadczące o żywej tradycji i pamięci o wspólnej walce gdańszczan i Korony Królestwa Polskiego przeciw Zakonowi Krzyżackiemu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Postanowiliśmy, że to właśnie od Kazimierza Jagiellończyka będzie rozpoczynać się wizyta w Twierdzy Wisłoujście. Jakkolwiek obszar Wisłoujście był najpewniej wykorzystywany w XI/XII wieku do kontroli żeglugi przez Słowian, a następnie przez Krzyżaków, to właśnie dzięki Jagiellonowi i Wielkiemu Przywilejowi, wystawionym przez niego dla miasta w okresie wojny trzynastoletniej, zawdzięczamy to, że taka fortyfikacja w ogóle powstała.
Przywilej królewski z 1457 stanowił o przekazaniu Wisłoujścia Gdańskowi. Od tamtego czasu stopniowo powstawała jedyna nowożytna morska fortyfikacja Rzeczypospolitej, a od 2018 roku stała się Pomnikiem Historii RP.
Co dalej z figurą?
Już za jakiś czas Kazimierz Jagiellończyk będzie częścią stałej wystawy w Twierdzy Wisłoujście. Figura ta została otoczona stelażem z punktami referencyjnymi i zeskanowana laserem. To pozwoliło stworzyć model zabytku, dzięki któremu powstanie replika z drukarki 3D.
Pomaluje ją i ozdobi toruńska firma Den of Imagination.
Figurę będzie można zobaczyć w Dworze Artusa do lata. W wakacje Kazimierz Jagiellończyk odwiedzi bowiem Kraków i będzie tam na wystawie czasowej na Zamku Królewskim na Wawelu.
Dwór Artusa będzie za to zdobić właśnie wydrukowana figura, która później będzie już częścią stałej wystawy w Twierdzy Wisłoujście w 2024 roku.