Göring, Hitler, Goebbels w Gdańsku. Co robiła wierchuszka NSDAP w „grodzie Neptuna”?

Piotr Celej
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dla nazistowskiej III Rzeszy Niemieckiej odzyskanie Wolnego Miasta Gdańska było jednym z „punktów honoru”. Podczas kampanii wyborczych bonzowie NSDAP ochoczo wspierali swoją partię w mieście, gdzie poparcie dla nazistów było wyższe niż w Niemczech.

Wolne Miasto Gdańsk, będące niesamodzielnym podmiotem prawno-międzynarodowym powstało w wyniku konferencji pokojowej po I wojnie światowej, odbywającej się w Wersalu. Konferencja ta rozpoczęła się 18.I.1919, jej celem było ustanowienie nowych granic Europejskich państw, oraz m.in. sprawa przynależności Gdańska. Stanowisko Polski domagało się przyłączenia Gdańska do Polski, jako tzw. „okna na świat”, czyli najważniejszego miejsca dla importu i eksportu. Francuskie stanowisko było zbieżne z polskimi założeniami, jednakże Wielka Brytania i Stany Zjednoczone nie chciały zbytniego wzmacniania tego państwa na kontynencie europejskim.

W WM Gdańsku istniał pluralizm polityczny, system republikański w jakim zostało ono stworzone sprzyjały rozwijaniu się myśli polityczno-społecznej. Od samego początku istniało wiele partii politycznych. Od samego początku jednak polskość była w odwrocie, zaś niemiecki nacjonalizm nadawał ton życiu politycznemu miasta. Widać to w wyborach roku 1933. W Rzeszy NSDAP otrzymała 43,9% głosów, zaś w Gdańsku aż 51%. Nic dziwnego, że partyjna wierchuszka chętnie odwiedzała Gdańsk, głównie z okazji kampanii wyborczych do Volksktagu oraz senatu, czyli władzy ustawodawczej parapaństwa. Kolejny napływ miał miejsce już we wrzesniu 1939, kiedy to gdański gauleiter NSDAP Albert Forster podjął bezprawną decyzję o włączeniu miasta do III Rzeszy Niemieckiej. Zobaczcie zdjęcia z wizyt osób, odpowiedzialnych za niewyobrażalne cierpienia i zbrodnie II wojny światowej.

Göring, Hitler, Goebbels w Gdańsku. Co robiła wierchuszka NS...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Göring, Hitler, Goebbels w Gdańsku. Co robiła wierchuszka NSDAP w „grodzie Neptuna”? - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia