Holenderski hełm odnaleziony podczas prac ziemnych w Kostrzynie. Nie wiadomo, jak się tu znalazł

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Nie wiadomo, jak hełm znalazł się w Kostrzynie. Muzealnicy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn podkreślają, że jest to pierwszy taki przedmiot odnaleziony na terenie miasta, o którym im wiadomo.
Nie wiadomo, jak hełm znalazł się w Kostrzynie. Muzealnicy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn podkreślają, że jest to pierwszy taki przedmiot odnaleziony na terenie miasta, o którym im wiadomo. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Kolejna niespodzianka podczas budowy mostu drogowego nad Wartą w Kostrzynie. Podczas prac ziemnych na wysokości przystani żeglarskiej Delfin odnaleziono holenderski hełm. Nie wiadomo do końca, jak ten przedmiot znalazł się w Kostrzynie.

O holenderskim hełmie wzór 1934 poinformowało w mediach społecznościowych Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Znalezisko z pozoru błahe, bo w Kostrzynie, który został boleśnie doświadczony podczas II wojny światowej, hełmy odnajdywane w ziemi nie są niczym szczególnym. Ale nie w tym przypadku.

Hełm odnaleziony podczas budowy mostu

Ale od początku. Holenderski hełm odnaleziono podczas budowy mostu drogowego nad Wartą. Znajdował się w ziemi w rozbieranym przyczółku mostowym w pobliżu przystani żeglarskiej Delfin. Inwestycję w Kostrzynie realizuje firma Warbud S. A., a kostrzyńskie muzeum sprawuje nadzór archeologiczny nad prowadzonymi pracami. Przypomnijmy, że wcześniej pod warstwą asfaltu odkryto ślady po przedwojennych torach tramwajowych, a w ziemi leżał przedwojenny znak drogowy, ostrzegający o zbliżaniu się do przejazdu kolejowego. Ziemia w rejonie mostu kryje też niebezpieczne niespodzianki, trafiono tu bowiem również na niewybuchy i konieczna była interwencja saperów.

Pierwszy taki hełm w Kostrzynie

Odnaleziony hełm w przedniej części ma holenderskie godło narodowe z lwem. Wewnątrz zachował się nawet niewielki fragment frasunku oraz uchwyty do mocowania paska. Jak podkreślają kostrzyńscy muzealnicy, jest to pierwszy znany im egzemplarz holenderskiego hełmu, który odkryto na terenie Kostrzyna nad Odrą.

Wideo: Niewybuch podczas budowy mostu kolejowego nad Wartą

od 7 lat

Używali ich żołnierze niemieccy

Wiadomo, że hełmów M34 używano podczas II wojny światowej, zastąpiły M23/27 i mają bardzo podobny, choć płytszy dzwon. Wiemy też, że Niemcy po zajęciu Holandii przejęli te hełmy. Po usunięciu godła znajdującego się w części czołowej były normalnie używane na froncie przez żołnierzy niemieckich.

Jak holenderski hełm znalazł się w Kostrzynie?

Jak holenderski hełm z godłem znalazł się w Kostrzynie? Można tylko spekulować. Być może został zgubiony przez jednego z holenderskich jeńców podczas budowania tutaj fortyfikacji polowych przed walkami o Kostrzyn w 1945 r.? Z może został przywieziony w to miejsce już po wojnie, razem z ziemią, która posłużyła do budowy nasypu? Tego chyba już nigdy się nie dowiemy. Hełm, podobnie jak inne przedmioty odnaleziono podczas tych i innych prac budowlanych, trafił do Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Holenderski hełm odnaleziony podczas prac ziemnych w Kostrzynie. Nie wiadomo, jak się tu znalazł - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia