Adam Czesław Dobroński

Komendant Liniarski wierny Polsce do końca swych dni

Władysław Liniarski urodził się 23 listopada 1897 r. niedaleko Szczekocin, znanych z przegranej bitwy okresu powstania kościuszkowskiego. W domu cieśli Fot. Archiwum Kuriera Porannego Władysław Liniarski urodził się 23 listopada 1897 r. niedaleko Szczekocin, znanych z przegranej bitwy okresu powstania kościuszkowskiego. W domu cieśli i morgownika (niewiele ponad hektar gruntu) bywało biednie, ale Władysław dotarł do seminarium nauczycielskiego, zaliczył rok.
Adam Czesław Dobroński

Nadchodzi 30. rocznica śmierci białostockiego komendanta Armii Krajowej, Władysława Liniarskiego. Dobra to okazja, by ponownie przygotować wniosek o pośmiertne awansowanie tego wybitnego i zasłużonego dla Polski pułkownika na stopień generała WP. Tak stało się już z niemal wszystkimi komendantami okręgów AK.

Władysław Liniarski urodził się 23 listopada 1897 r. niedaleko Szczekocin, znanych z przegranej bitwy okresu powstania kościuszkowskiego. W domu cieśli
Archiwum Kuriera Porannego Władysław Liniarski, pierwszy z prawej podczas uroczystości w 1934 r. w Zambrowie. Dowódca 62 pp odbierał plakietkę z herbem Zambrowa w dowód wdzięczności za wyzwolenie miasta w sierpniu 1920 r.

Władysław Liniarski, pierwszy z prawej podczas uroczystości w 1934 r. w Zambrowie. Dowódca 62 pp odbierał plakietkę z herbem Zambrowa w dowód wdzięczności za wyzwolenie miasta w sierpniu 1920 r.
(fot. Archiwum Kuriera Porannego)

Potem zaczęły się problemy, wybuchła wojna, wyjechał w głąb Rosji i kontynuował naukę w gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Moskwie. Wrócił na tyle szybko w Kieleckie, że wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, a w maju 1919 r. rozpoczął służbę wojskową.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Adam Czesław Dobroński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.