Marek Stoszek z tytułem Honorowego Strażnika Pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Marek Stoszek na uroczystości sadzenia Dębu Pamięci por. Stanisława Morawskiego w Myślenicach
Marek Stoszek na uroczystości sadzenia Dębu Pamięci por. Stanisława Morawskiego w Myślenicach Katarzyna Hołuj
Myśleniczanin Marek Soszek otrzymał odznaczenie Honorowy Strażnik Pamięci „Katyń… ocalić od zapomnienia” i podziękowania za zaangażowanie w program edukacyjny pod takim samym tytułem, którego celem jest zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej.

Polega on na sadzeniu dębów pamięci i właśnie tak dąb por. Stanisława Morawskiego zasadzono ostatnio w Myślenicach, przy Szkole Podstawowej nr 2. Program ten jest realizowany w Polsce od 2008 roku Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, a Marek Soszek jest jego koordynatorem w Małopolsce.
Podczas gali z okazji 15-lecia programu, która odbyła się w auli Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego Marek Stoszek otrzymał medal Honorowego Strażnika Pamięci za zaangażowanie w niego.

Otrzymany medal, jest dla mnie dużym wyróżnieniem i potwierdza, że to co robię ma sens i jest zauważalne nie tylko lokalnie, ale w również w szerokim środowisku badaczy. Jednocześnie jest to duże wyzwanie i motywacja do dalszej pracy i badań nad często bardzo trudną i bolesną historią – mówi Marek Stoszek.

Z wykształcenia socjolog, z zamiłowania historyk, prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, współpracuje m.in. z IPN , Muzeum AK w Krakowie, lokalnymi organizacjami i szkołami. Szczególnie zajmuje go historia XX wieku, a zwłaszcza relacje polsko-żydowskie w społecznościach Myślenic i okolic oraz temat zbrodni katyńskiej. Aktualnie pracuje nad biografią rotmistrza Jana Dunin Brzezińskiego pochodzącego z Osieczan koło Myślenic.

W szkole uczyliśmy się o żołnierzach Westerplatte, o losach polskich królów i bohaterów narodowych, ale przecież historia, i to jaka, działa się nie tylko w odległych stronach, ale także, a może przede wszystkim, tutaj - na naszym małym podwórku – powiedział kiedyś na łamach „Dziennika Polskiego” Marek Stoszek.

Zasadzenie Dębu Pamięci przy SP 2 w Myślenicach

W Myślenicach zasadzono Dąb Pamięci. Będzie przypominał jedn...

Finlandia członkiem NATO

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia