Milicja zaprasza na bal! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Taka stylizacja robi wrażenie!
Taka stylizacja robi wrażenie! NAC
Karnawał ma długą tradycję. W Krakowie lubimy bale! Karnawałowe szaleństwo ogarnia nawet tych, którzy bawią się raz w roku - właśnie wtedy. Zobacz, jak bawiono się w Polsce i nie tylko podczas karnawału. Może któraś z kreacji zainspiruje, aby stworzyć wyjątkową stylizację na bal? Mamy dla was archiwalne zdjęcia w kolorze.

Spis treści

Karnawał: co to w ogóle znaczy?

Tłumaczeń słowa karnawał jest wiele. Łacińskie określenie „caro, vale”! oznaczało nic innego jak... „mięso żegnaj”. Symboliczne znaczenie ma związek z pożegnaniem spożycia mięsa i tłuszczu przed okresem Wielkiego Postu.

Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w pogańskim kulcie płodności. Nieodzownym elementem karnawału zawsze były tańce i zabawy.

Takimi plakatami przyciągano publiczność
Takimi plakatami przyciągano publiczność NAC

W Polsce nazwa „karnawał” nawiązywała do „nawału kar”, które przyniesie nadchodzący post. Więc przed postem trzeba było się wyszaleć. I to hucznie!

Karnawałem nazywa się czas, liczony od Nowego Roku aż do wtorku poprzedzającego środę popielcową.

Najsłynniejsze imprezy karnawałowe

W całej niemal Europie obchodzono karnawał z wielkim przepychem, i to już od średniowiecza. Fantazyjne stroje, wymyślne fryzury, zabawne przebrania... Z dawien dawna z zabaw karnawałowych słynęła Wenecja. Dziś niesamowite maski z weneckiego karnawału nadal robią wrażenie.

Karnawał w Rio inspiruje
Karnawał w Rio inspiruje Archiwum Polskapress

Teraz najbardziej znany jest karnawał w Rio de Janeiro. Z czego słynie? Karnawał w Rio to wielka taneczna parada. Święto - wielka fiesta - szkół tańca, zwłaszcza samby. Niesamowite, barwne kostiumy, pióra, piękne, półnagie tancerki i zgrabni tancerze - na ulice wychodzą miliony osób z różnych środowisk, a także tłumy turystów. Karnawał w Rio jest wizytówką Brazylii i magnesem na turystów.

Karnawał w Polsce: Dostają wariacji

W Polsce uczty karnawałowe i bale maskowe odbywały się na dworze królewskim, w wielkopańskich rezydencjach i na szlacheckich dworach. Do ulubionych polskich rozrywek karnawałowych należały kuligi, czyli szalona sanna od dworu do dworu. Potrafiono pić na umór i bawić się, dopóki nie wyjedzono wszystkich zapasów; wtedy - na suty poczęstunek i szaloną zabawę - przenoszono się do następnego dworu.

Kreacje robią wrażenie
Kreacje robią wrażenie NAC

O tym, jak hucznie obchodzono w Polsce ten szczególny okres, świadczy opinia, jaką w XVI wieku przedstawił sułtanowi Sulejmanowi II Wspaniałemu, po zimowym pobycie w naszym kraju, jego poseł: „W pewnej porze roku chrześcijanie dostają wariacji i dopiero jakiś proch sypany im w kościele na głowy leczy takową”

Chociaż karnawałowe szaleństwo niektórym towarzyszy niemal przez cały rok, to nadal dla wielu okres od Święta Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej jest szczególny, jeśli chodzi o zabawę.

Poddani bawili się w karczmach, pijąc i jedząc, póki starczyło grosza.

Karnawał lubi nie tylko bale, ale i parady
Karnawał lubi nie tylko bale, ale i parady NAC

Szczególnym dniem był Tłusty czwartek, który był początkiem kulminacji karnawału, czyli ostatków, zwanych także zapustami. Dziś w ten dzień objadamy się pączkami i chrustem (faworkami), ale kiedyś jedzono wtedy wszystko, co było tłuste; kaszę ze skwarkami, kapustę z mięsem i słoniną, boczek i kiełbasy.

Karnawał po wojnie: Milicja zaprasza

Nawet w chudych, powojennych latach, ludzie, na przekór smutkom, potrzebowali zabawy. Wola życia zwyciężała!

Milicja zaprasza na bal...
Milicja zaprasza na bal... NAC

Organizatorzy usiłowali przyciągnąć publiczność za pomocą plakatów. Takie miasta jak Kraków czy Zakopane miały długie tradycje bali karnawałowych. W tym okresie tętniły dobrą zabawą.

Milicja zaprasza na bal! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
NAC

Tradycyjnie w karnawale odbywa się wiele ślubów. Imprezy i zabawy karnawałowe są też dobrą okazją, by poznać swoją drugą połowę... A Wy, jakie macie karnawałowe wspomnienia?

Karnawałowe imprezy to okazja, by spotkać kogoś ważnego dla nas. Być może na całe życie.
Karnawałowe imprezy to okazja, by spotkać kogoś ważnego dla nas. Być może na całe życie. Joanna Urbaniec

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.  

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Milicja zaprasza na bal! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia