Muzeum Pamięci Sybiru. Podpisano akt powołania Polsko-Kazachskiej Komisji Historycznej

Jakub Wróblewski
Muzeum Pamięci Sybiru
Podpisano akt powołania Polsko-Kazachskiej Komisji Historycznej. Akt podpisano 6 czerwca w Muzeum Pamięci Sybiru. Grupa pozwoli pogłębić wiedzę o Polakach wywiezionych na do ZSRR. Zainaugurowana współpraca dotyczyć będzie zagadnień wiążących się bezpośrednio z polską obecnością na Wschodzie.

Uroczyste podpisanie aktu

Akt powołania Komisji podpisany został uroczyście 6 czerwca w Muzeum Pamięci Sybiru. Przewodniczącym Komisji reprezentującym stronę polską jest prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor MPS. Ze strony kazachskiej akt sygnował jako przewodniczący prof. Ziyabek Kabuldinov, dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty. Dodatkowo gościem uroczystości była Nadezhda Kubik z Państwowego Archiwum Obwodu Pawłodarskiego. To obwód, do którego trafiła ogromna liczba polskich rodzin deportowanych w latach 1940-41 przez Sowietów.

Kazachskie dokumenty pozwolą nie tylko na poszerzenie naszej ogólnej wiedzy o wywiezionych, ale wręcz zrekonstruowanie losów poszczególnych rodzin. - mówi prof. Kabuldinov

Czytaj też:Muzeum Pamięci Sybiru chce oswajać z trudnym tematem najmłodszych. Instytucja rusza z ofertą edukacyjną

Otwarcie nowych perspektyw

Spośród co najmniej 330 tysięcy Polaków wywiezionych w głąb ZSRS w ramach czterech wielkich deportacji z lat 1940-41 ogromna część trafiła do Kazachstanu. Dzięki współpracy naszego Muzeum z instytucjami kazachskimi, przed badaczami polskimi otwierają się szerokie perspektywy. Muzeum Pamięci Sybiru stanie się dzięki temu wiodącą instytucją w zakresie dalszych badań nad Polakami w Kazachstanie.

Współpraca w ramach Komisji Polsko-Kazachstańskiej pozwoli nam ustalić konkretne listy deportowanych do Kazachstanu wraz z ich rozmieszczeniem w poszczególnych obwodach – zapowiada z kolei prof. Wojciech Śleszyński.

Potomkowie polskich zesłańców

Szacuje się, że w Kazachstanie żyje dziś ok. 29 tysięcy Polaków. Wraz z tymi, którzy w czasach sowieckich zarejestrowani zostali np. jako Ukraińcy, kazachskich potomków polskich deportowanych rodzin może być nawet 100 tysięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia