Najnowsze zdjęcia hitlerowskiego kompleksu z czasu wojny. Nie było tu wejścia przez blisko 80 lat

Justyna Orlik
Poszukiwania trwają lata, ale już zbliżają się do końca.
Poszukiwania trwają lata, ale już zbliżają się do końca. Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
To zdecydowanie jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Dolnym Śląsku. Poszukiwacze, którzy od lat usiłowali dostać się do wnętrza Kamiennej Góry w Lubaniu, eksplorują kolejne metry tuneli, które przez 79 lat były zamknięte przed ludźmi. Co skrywają! Oto najnowsze zdjęcia.

Zobacz w galerii:

O poszukiwaniach w Kamiennej Górze w Lubaniu na Dolnym Śląsku na łamach Gazety Wrocławskiej piszemy od lat. I choć o samej eksploracji jest ostatnio nieco ciszej to prace wciąż trwają, a do ich kontynuowania niezbędne są spore fundusze.

Dalsza część tekstu - poniżej mapy

Na mapce zaznaczono kolorem żółtym prace wykonane w I etapie. Na czerwono prace z II etapu, a na zielono prace, które należy jeszcze wykonać.
Na mapce zaznaczono kolorem żółtym prace wykonane w I etapie. Na czerwono prace z II etapu, a na zielono prace, które należy jeszcze wykonać. Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Najnowsze zdjęcia z hitlerowskiego kompleksu z II WŚ. Był zamknięty przez 79 lat

Jak wygląda zaawansowanie prac w lipcu 2024?

- Przez ostatnie 2 lata udrożniliśmy 16 metrów w śluzie nr 1 oraz zabezpieczyliśmy strop w „łączniku” sztolni 1 z 2 (etap II), co sfinansowaliśmy z własnych środków, a brakujące fundusze "uzupełnialiśmy" nieubłaganie upływającym czasem - tłumaczy Sebastian Terenda, koordynator projektu.

Poszukiwacze przyznają, że przy odpowiednim finansowaniu projekt uda się zakończyć w dwa tygodnie. Nadal realizując zadanie metodą gospodarczą, zajmie to jednak kolejne 2 lata.

Czy ta sztolnia skrywa legendarne "Złoto Wrocławia"?

Czy ta sztolnia skrywa legendarne "Złoto Wrocławia"?

W Lubaniu na Dolnym Śląsku trwa eksploracja Kamiennej Góry - charakterystycznego wzniesienia, które do 1945 roku służyło hitlerowcom. Podczas II wojny światowej wybudowano tam schron przeciwlotniczy o...

Mateusz Różański
Mateusz Różański

- Jesteśmy zdeterminowani, ale ciągła walka o fundusze i z przeciwnościami, które stawia przed nami podziemny kompleks, powodują frustrację i zmęczenie. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się do Was z prośbą o pomoc w dokończeniu projektu. W tym celu założyliśmy zrzutkę, żeby nasi sympatycy i ludzie dobrej woli mieli możliwość wsparcia naszych działań - dodaje Sebastian Terenda.

Kwota niezbędna do zakończenia prac to 25 tys. zł.

Zapomniane bunkry w lesie na Dolnym Śląsku. Tworzą podziemne miasto. Zobaczcie!

Zapomniane bunkry w lesie na Dolnym Śląsku. Tworzą podziemne miasto. Zobaczcie!

Podziemne schrony, wojskowe bunkry i tunele - tych na Dolnym Śląsku nie brakuje. Wiele podziemnych konstrukcji zostawili po sobie Niemcy i Armia Radziecka. Jeśli lubicie wycieczki z dreszczykiem i jes...

Monika Fajge
Monika Fajge

Eksploracja Kamiennej Góry w Lubaniu

Jak w ogóle rozpoczęła się przygoda z eksploracją Kamiennej Góry w Lubaniu? To tu w 2011 roku miejscowy regionalista natknął się na kalkę techniczną z wyrysowanym planem podziemnego kompleksu. Prace budowlane zakrojone na naprawdę szeroką skalę rozpoczęły się 10 lat później w 2021 roku.

Powstał profesjonalny przekop udostępniający, dzięki któremu po raz pierwszy od 76 lat ludzka stopa stanęła w absolutnie mrocznych zimnych podziemiach.

Poszukiwania trwają lata, ale już zbliżają się do końca.

Najnowsze zdjęcia hitlerowskiego kompleksu z czasu wojny. Ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia