Nie zapominajmy o Powstaniu Zamojskim. Bohaterowie powinni zostać uczczeni

Bogdan Nowak
Wysiedlenia ludności Zamojszczyzny
Wysiedlenia ludności Zamojszczyzny archiwum
Ta akcja na pewno zasługuję na uwagę i poparcie. Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość rozpoczyna kampanię przypominającą Powstanie Zamojskie. Była to walka zbrojna w obronie ludności Zamojszczyzny, wysiedlanej przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Podczas wielkiej, niemieckiej akcji osadniczo-wysiedleńczej wygnano w sumę na poniewierkę ok. 110 tys. Polaków, w tym 30 tys. dzieci. Wielu z wysiedleńców nigdy nie powróciło do swoich domów (zostali zamordowani m.in. w KL Auschwitz). Niemieckie represje wywołały jednak rozpaczliwy, zbrojny opór mieszkańców Zamojszczyzny.

Za broń chwycili m.in. partyzanci AK i BCh. Doszło do otwartych bitew partyzanckich z Niemcami pod Wojdą, Zaborecznem, a potem – już w ramach Akcji „Burza” m.in. pod Osuchami. Mniejsze potyczki i różne akcje dywersyjne na Zamojszczyźnie trudno wręcz zliczyć. Ten wielki zryw nazywany jest dzisiaj Powstaniem Zamojskim. Członkowie ŚZŻAK przypominają, że będziemy niebawem obchodzić 80 rocznicę jego wybuchu.

- Dlatego chcemy upamiętnić wszystkich bohaterów, którzy przeciwstawili się niemieckim najeźdźcom głównie w latach 1942-1943. Ich walkę można zresztą uznać za zwycięską – podkreśla Sławomir Zawiślak, poseł oraz prezes zamojskiego okręgu ŚZŻAK. - Niemcy planowali przecież wysiedlenie blisko 700 miejscowości na Zamojszczyźnie. Ze względu na podjętą walkę zbrojną udało im się to jedynie w 297 wsiach.

O tym wszystkim poseł Zawiślak będzie przypominał niebawem w Sejmie RP. Nie tylko.

- Zamierzamy się także starać o to, żeby wspomnienie o Powstaniu Zamojskim pojawiło się w szkolnym programie nauczania – mówi poseł Zawiślak. - Potrzebne są także działania na szczeblu lokalnym. Dlatego apelujemy do władz samorządowych, różnych instytucji i innych podmiotów o odpowiednie uczczenie Powstania Zamojskiego. Chodzi o nadawanie takiej nazwy szkołom, ulicom itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia