Niezwykła historia życia Lolka, chłopaka z ulicy Nowomiejskiej

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Anna Gronczewska

Niezwykła historia życia Lolka, chłopaka z ulicy Nowomiejskiej

Anna Gronczewska

To zdjęcie obiegło cały świat. Podczas wizyty w Izraelu papież Franciszek ucałował w rękę 93-letniego Eliezera Grynfelda, ocalałego z Litzmannstatd Ghetto.

Eliezer Grynfeld, dla przyjaciół i znajomych po prostu Lolek. Jest łodzianinem. Urodził się w kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 4, przy Placu Wolności. Ten dom stoi do dziś. Lolek mieszkał na poddaszu. Mówi, że pochodził z proletariackiej rodziny.

- Tata, Abraham Mosze, był agentem w towarach tekstylnych - opowiada Lolek Grynfeld. - Jeździł po Polsce i Europie, by je sprzedawać. Mama Hela, z domu Rozental, z rodu była bogata. Ale jej rodzice mieli osiem córek, więc do bogatych już nie należeli. Mama pracowała w największym sklepie z obuwiem przy ulicy Nowomiejskiej 3. Mieszkali z nami dziadkowie. Dziadek był chasydem. Ale babka była nowoczesna i przymykała oko na nasze wybryki. Byliśmy wolnomyślicielami. Mama była przywódcą związku zawodowego.

Lolek chodził do siedmioklasowej powszechnej szkoły. Nie pamięta już, czy znajdowała się na ul. Cmentarnej czy Żeromskiego. Śmieje się, że został tam całkowicie „spolszczony”. Jego polonistka i wychowawczyni była, jak mówi, „narodówką”. Gdy umarł Józef Piłsudski, Lolek płakał jak bóbr. Był też jednym z najlepszych uczniów z polskiego. Pamięta jak był dumny, gdy w czasie pochodu z okazji 3 Maja, na którym zebrały się wszystkie szkoły, niósł sztandar. Aż nagle dostał kamieniem w głowę. Potem pytał wychowawczyni dlaczego?

To zrobili chuligani. Masz czarne loczki, więc cię uderzyli...

- wytłumaczyła.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.