Jadwiga Kaczyńska, mama Jarosława i Lecha Kaczyńskich w Starachowicach - prawdziwa historia. Wyjątkowe zdjęcia

Kazimierz Cuch
Jadwiga Kaczyńska urodziła się w Starachowicach 31 grudnia 1926 roku, Zmarła 16 stycznia 2012. Więcej na kolejnych zdjęciach
Jadwiga Kaczyńska urodziła się w Starachowicach 31 grudnia 1926 roku, Zmarła 16 stycznia 2012. Więcej na kolejnych zdjęciach Kazimierz Cuch
16 stycznia, tak jak co roku na mszę za swoją mamę przyjedzie do Starachowic Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich urodziła się w Starachowicach 31 grudnia 1926 roku, zmarła 17 stycznia 2013 roku. Starachowice przez wiele lat przedwojennych, okupacyjnych i powojennych były bardzo ważne dla rodziny Jarosława i Lecha Kaczyńskich oraz ich mamy. Poznajcie prawdziwą historię Jadwigi Kaczyńskiej i jej rodziny. Zobaczcie w galerii archiwalne zdjęcia.

Starachowickie korzenie Jadwigi Kaczyńskiej

Najpierw w Starachowicach mieszkali i pracowali rodzice Jadwigi Jasiewicz, potem Kaczyńskiej. Byli to Stefania z Szydłowskich i Aleksander Jasiewiczowie. Ojciec Jadwigi Jasiewicz był inżynierem, zatrudnionym w Zakładach Starachowickich. Wspomniani dziadkowie po kądzieli Jarosława i Lecha Kaczyńskich kilka razy zmieniali miejsce zamieszkania w Starachowicach.

Młodzi chłopcy - Jarosław i Lech Kaczyńscy w latach sześćdziesiątych przyjeżdżali z mamą podczas wakacji do Starachowic, do ciotek Szydłowskich. Szczególnie często bywali tu, gdy w Warszawie ponad 50 lat temu opuścił ich ojciec Rajmund Kaczyński i zostali sami z mamą.

Ostatni raz, wraz z mamą, odwiedzili razem Starachowice, jako 19 letni młodzieńcy, w 1968 roku. Przyjechali wtedy na pogrzeb ciotki Janiny Szydłowskiej-Nowakowskiej. Potem przyjeżdżali już tylko, jako politycy. Przeważnie nie starczało im czasu, by odwiedzić dom ciotek Szydłowskich w osiedlu Orłowo. Jarosław Kaczyński kilka razy, po zakończeniu ofi-cjalnych uroczystości, prosił swojego kierowcę, by przejechać koło domu ciotek Szydłowskich. Zawsze przewodnikami byli starachowiccy działacze Prawa i Sprawiedliwości.

W galerii prezentujemy archiwalne zdjęcia dotyczący Jadwigi Kaczyńskiej, jej rodziny i związków ze Starachowicmi

Prawdziwa historia Jadwigi Kaczyńskiej

-Podczas jednego ze spotkań Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Starachowic, stwierdził on, że jego mama mieszkała w Starachowicach podczas wojny i tuż po wojnie. Że działała tu w Szarych Szeregach. Że oni z bratem, jako młodzi chłopcy, przyjeżdżali z Warszawy na wakacje do kuzynów w starachowickim osiedlu Orłowo. To mnie bardzo zaciekawiło- informował już nieżyjący druh Stefan Derlatka, ze Starachowic, starachowicki tropiciel losów rodziny Jasiewiczów i Kaczyńskich.

Napisał list do Jadwigi Kaczyńskiej, która po kilku tygodniach odpowiedziała mu, na trzech stronach maszynopisu. Dość szczegółowo opisała swoją historię przedwojenną, okupację i pierwsze lata powojenne.

Najmilej wspomina osiedle Orłowo, ale podczas wojny mieszkała w osiedlu Bugaj, w leśniczówce przy ulicy Tychowskiej, dziś ulicy Radomskiej. Pan Jasiewicz, brat jej ojca, uczył w prywatnym Gimnazjum w Starachowicach. Jerzy Szydłowski, który założył harcerstwo w Starachowicach, to jej wujek, ze strony matki. Imieniem Jerzego Szydłowskiego jest nazwana ulica, prowadząca do stanicy harcerskiej nad starachowickim zalewem Lubianka.

Jadwiga Jasiewicz przyrzeczenie harcerskie składała w Starachowicach, w nieistniejącej już Szkole Podstawowej numer 2, która mieściła się przy ulicy Radomskiej, na miejscu dzisiejszego supermarketu Lidl. Na pewno należała do Szarych Szeregów, miała pseudonim “Bratek”, w zastępie “Zioło”.

-Była przeszkolona w konspiracji, jako sanitariuszka. Dzięki temu od 1944 roku pracowała w szpitalu, na chirurgii, razem z doktorem Władysławem Borkowskim. Religii w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach uczył ją ksiądz Józef Słaby. Po ukończeniu szkoły w Starachowicach wyjechała na studia do Warszawy i już nie wróciła do Starachowic- ze szczegółami opowiadał jej historię druh Stefan Derlatka.

Historia ta nie w pełni pokrywa się z tym, co czasami pisze prasa. Z tych prasowych relacji wynika, że Jadwiga Jasiewicz, później Kaczyńska, walczyła w Powstaniu Warszawskim, które jak pamiętamy wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Ze starachowickich zapisków i wspomnień wynika, że do Warszawy wyjechała dopiero po wojnie. Walczył w powstaniu jej późniejszy mąż, Rajmund Kaczyński, ojciec braci bliźniaków.

Ciotki Kaczyńskich - Szydłowskie. Kim były?

Jadwiga Kaczyńska ze swoimi synami przyjeżdżając po wojnie do Starachowic, zatrzymywała się u kuzynek: Ireny, Władysławy i Janiny Szydłowskich. Czwarta z sióstr Wanda wyszła wcześnie za mąż i wyjechała do Lublina.

Siostry mieszkały razem, w przedwojennym, murowanym domu z ogrodem przy ulicy Mickiewicza. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku długą ulicę Mickiewicza podzielono na dwie i dom sióstr Szydłowskich znalazł się przy obecnej ulicy Marii Skłodowskiej -Curie.

Irena Szydłowska była wieloletnią sekretarką kilku dyrektorów naczelnych Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Była wtedy ważną osobistością w mieście i fabryce. Bardzo wiele od niej zależało.

Władysława też pracowała w Fabryce Samochodów Ciężarowych Starachowice.

Janina Szydłowska-Nowakowska była nauczycielką. Wyszła za mąż za starszego od siebie wdowca Nowakowskiego.

Irena i Władysława nigdy nie wyszły za mąż. U ich sąsiadów zostały po nich dobre wspomnienia.

Dom przy ulicy Skłodowskiej- Curie w Starachowicach stoi do dziś. Ma zmienioną elewację przez nowego właściciela, nowe okna i drzwi, ale bryła architektoniczna się nie zmieniła. Odnowiony jest też ogród przy domu. Już nie ma tych drzew owocowych, na które wspinali się mali bliźniacy - Jarosław i Lech Kaczyńscy.

Podobnie jest z leśniczówką przy ulicy Radomskiej. Do dziś spełnia wymagania siedziby Leśnictwa Bugaj, w Nadleśnictwie Starachowice.

W Starachowicach żyje Eliza Moniewska, koleżanka Jadwigi Jasiewicz z czasów harcerskich. Były w tej samej drużynie imienia Emilii Plater. Potwierdza działanie mamy Kaczyńskich w Szarych Szeregach.

Starsi sąsiedzi sióstr Szydłowskich w Starachowicach pamiętają barci Kaczyńskich, jako dzieci. Jak mówią: - Byli trochę urwisowaci. Lubili wchodzić na drzewa w ogrodzie ciotek, ale zawsze bardzo liczyli się ze zdaniem swojej mamy, od dziecka. Stali się sławni po filmie “O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

W galerii prezentujemy archiwalne zdjęcia dotyczący Jadwigi Kaczyńskiej, jej rodziny i związków ze Starachowicmi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jadwiga Kaczyńska, mama Jarosława i Lecha Kaczyńskich w Starachowicach - prawdziwa historia. Wyjątkowe zdjęcia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia