Początek trwającej pół wieku służby

Grupa okrętów atomowych . Pierwszy od lewej lotniskowiec USS "Enterprise". 30 czerwca 1964 roku
Grupa okrętów atomowych . Pierwszy od lewej lotniskowiec USS "Enterprise". 30 czerwca 1964 roku Wikimedia Commons
24 września 1960 roku zwodowano pierwszy amerykański lotniskowiec o napędzie atomowym USS Enterprise

Na przyjcie do służby okręt czekał ponad rok. Nastąpiło to bowiem dopiero 25 listopada 1961 roku, wtedy też zaczęto poddawać go programowi intensywnych testów. W październiku 1962 wziął już udział w pierwszej misji, blokady Kuby w związku z kryzysem kubańskim.

W 1964 działając w rejonie Morza Śródziemnego razem z krążownikami USS "Long Beach" i USS "Bainbridge" USS "Enterprise" utworzył grupę bojową składającą się wyłącznie z okrętów o napędzie atomowym.

2 grudnia 1965 wchodząc w skład 7 floty operującej w rejonie Pacyfiku jego samoloty pokładowe po raz pierwszy wzięły udział w walce atakując pozycje w Wietnamie zajmowane przez partyzantów z Vietcongu. Dzień później jego samoloty pokładowe w ciągu jednego dnia dokonały 165 ataków na pozycje nieprzyjaciela.

14 stycznia 1969 na pokładzie eksplodowała jedna z niekierowanych rakiet typu Zuni. W wyniku pożaru na pokładzie zginęło 27 osób.

Początkowo miał być jednym z sześciu lotniskowców o napędzie atomowym jednak ostatecznie z powodu wysokich kosztów budowy pozostał jedynym okrętem swojego typu. Doświadczenie zdobyte w jego budowie posłużyło do zaprojektowania głównego typu amerykańskich lotniskowców z napędem atomowym, okrętów typu Nimitz.

USS "Enterprise" został wycofany ze służby 1 grudnia 2012. Dalszy los okrętu nie jest aktualnie znany. Jedną z możliwości jest przerobienie go na jednostkę muzealną. Inną możliwością jest przejście okrętu przez program recyklingu. Podczas ceremonii wycofania okrętu ze służby ogłoszono decyzję o nazwaniu jego nazwą lotniskowca nowej klasy Gerald R. Ford CVN-80.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia