Samorządowcy, deklarujący chęć przystąpienia do projektu, spotkali się we wtorek w poznańskim urzędzie marszałkowskim, aby wspólnie wymienić pomysły i doświadczenia. Dotychczasowe działania, prowadzące w różnych częściach kraju, zostały zbadanie i zebrane poprzez badania ankietowe.
Jak wskazują autorzy opracowania, obecnie tworzenie tematycznych szlaków turystycznych jest bardzo popularne, ponieważ oprócz przekazywania historii i dziedzictwa danego regionu, podnoszą one jego atrakcyjność.
- Do tej pory najchętniej stosowaną forma upamiętniania kryptologów były tablice pamiątkowe, które są formą względnie tanią, trwałą i uniwersalną, ale mało atrakcyjną turystycznie. Dużą popularnością cieszą się gry, zachęcające do zwiedzania miasta
- mówili podczas prezentacji dr Wojciech Mania i Andżelika Jabłońska, którzy zbadali obecne zasoby związane z dziedzictwem kryptologów oraz ich potencjał w realizacji wspólnych przedsięwzięć samorządowych.
Powstanie szlak polskich kryptologów?
Jedną z najbardziej uniwersalnych atrakcji, związanych z kryptologami, którą można przygotować dla turystów i poznaniaków jest tak zwana bomba Rejewskiego, czyli deser w formie ciastka. Jego nazwa pochodzi od urządzenia deszyfrującego, skonstruowanego przez matematyka. Takie ciastko można serwować w poznańskich cukierniach i kawiarniach.
Jednak priorytetem dla samorządowców jest stworzenie specjalnego szlaku polskich kryptologów. Badacze podkreślają, że potrzebna jest wspólna strategia, uwzględniająca 32 różne instytucje. Silnym atutem projektu jest 17 pasjonatów i pasjonatek historii kryptologów.
Zdaniem uczestników spotkania samorządowego, historia polskich kryptologów, którzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy niesie za sobą duży potencjał turystyczny.
- Z ludźmi wiążą się miejsca. Ci, którzy chcą zrozumieć działania tych ludzi, chcą dotknąć miejsc, w których przebywali. Pasjonaci tematyki historycznej, zwłaszcza tej tematyki, będą chcieli być tam, gdzie byli ci bohaterowie i to już jest duży potencjał turystyczny
- stwierdził Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, organizator spotkania.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com