Powstanie szlak polskich kryptologów? Ma w nim uczestniczyć Wielkopolska i Poznań. "To duża gratka dla pasjonatów historii"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej prezentowany w Poznańskim Centrum Szyfrów Enigma. Obecnie nie posiada ono egzemplarza urządzenia na własność, prezentowane są urządzenia czasowo wypożyczane z innych placówek.
Egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej prezentowany w Poznańskim Centrum Szyfrów Enigma. Obecnie nie posiada ono egzemplarza urządzenia na własność, prezentowane są urządzenia czasowo wypożyczane z innych placówek. Łukasz Gdak
Samorządowcy z miejsc związanych ze złamaniem szyfru Enigmy chcą stworzyć szlak tematyczny. Swoim zasięgiem objąłby kilka polskich miast, a być może także całą drogę wojenną naszych kryptologów - wliczając to Bletchley Park, czyli brytyjski ośrodek łamania szyfrów.

Samorządowcy, deklarujący chęć przystąpienia do projektu, spotkali się we wtorek w poznańskim urzędzie marszałkowskim, aby wspólnie wymienić pomysły i doświadczenia. Dotychczasowe działania, prowadzące w różnych częściach kraju, zostały zbadanie i zebrane poprzez badania ankietowe.

Jak wskazują autorzy opracowania, obecnie tworzenie tematycznych szlaków turystycznych jest bardzo popularne, ponieważ oprócz przekazywania historii i dziedzictwa danego regionu, podnoszą one jego atrakcyjność.

- Do tej pory najchętniej stosowaną forma upamiętniania kryptologów były tablice pamiątkowe, które są formą względnie tanią, trwałą i uniwersalną, ale mało atrakcyjną turystycznie. Dużą popularnością cieszą się gry, zachęcające do zwiedzania miasta

- mówili podczas prezentacji dr Wojciech Mania i Andżelika Jabłońska, którzy zbadali obecne zasoby związane z dziedzictwem kryptologów oraz ich potencjał w realizacji wspólnych przedsięwzięć samorządowych.

Powstanie szlak polskich kryptologów?

Jedną z najbardziej uniwersalnych atrakcji, związanych z kryptologami, którą można przygotować dla turystów i poznaniaków jest tak zwana bomba Rejewskiego, czyli deser w formie ciastka. Jego nazwa pochodzi od urządzenia deszyfrującego, skonstruowanego przez matematyka. Takie ciastko można serwować w poznańskich cukierniach i kawiarniach.

Jednak priorytetem dla samorządowców jest stworzenie specjalnego szlaku polskich kryptologów. Badacze podkreślają, że potrzebna jest wspólna strategia, uwzględniająca 32 różne instytucje. Silnym atutem projektu jest 17 pasjonatów i pasjonatek historii kryptologów.

Zdaniem uczestników spotkania samorządowego, historia polskich kryptologów, którzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy niesie za sobą duży potencjał turystyczny.

- Z ludźmi wiążą się miejsca. Ci, którzy chcą zrozumieć działania tych ludzi, chcą dotknąć miejsc, w których przebywali. Pasjonaci tematyki historycznej, zwłaszcza tej tematyki, będą chcieli być tam, gdzie byli ci bohaterowie i to już jest duży potencjał turystyczny

- stwierdził Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, organizator spotkania.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Oryginalna wojskowa enigma do zobaczenia w poznańskim Centrum Szyfrów.

Oryginalna wojskowa enigma do zobaczenia w poznańskim Centru...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Powstanie szlak polskich kryptologów? Ma w nim uczestniczyć Wielkopolska i Poznań. "To duża gratka dla pasjonatów historii" - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie