Powstanie szlak polskich kryptologów? Ma w nim uczestniczyć Wielkopolska i Poznań. "To duża gratka dla pasjonatów historii"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej prezentowany w Poznańskim Centrum Szyfrów Enigma. Obecnie nie posiada ono egzemplarza urządzenia na własność, prezentowane są urządzenia czasowo wypożyczane z innych placówek.
Egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej prezentowany w Poznańskim Centrum Szyfrów Enigma. Obecnie nie posiada ono egzemplarza urządzenia na własność, prezentowane są urządzenia czasowo wypożyczane z innych placówek. Łukasz Gdak
Samorządowcy z miejsc związanych ze złamaniem szyfru Enigmy chcą stworzyć szlak tematyczny. Swoim zasięgiem objąłby kilka polskich miast, a być może także całą drogę wojenną naszych kryptologów - wliczając to Bletchley Park, czyli brytyjski ośrodek łamania szyfrów.

Samorządowcy, deklarujący chęć przystąpienia do projektu, spotkali się we wtorek w poznańskim urzędzie marszałkowskim, aby wspólnie wymienić pomysły i doświadczenia. Dotychczasowe działania, prowadzące w różnych częściach kraju, zostały zbadanie i zebrane poprzez badania ankietowe.

Jak wskazują autorzy opracowania, obecnie tworzenie tematycznych szlaków turystycznych jest bardzo popularne, ponieważ oprócz przekazywania historii i dziedzictwa danego regionu, podnoszą one jego atrakcyjność.

- Do tej pory najchętniej stosowaną forma upamiętniania kryptologów były tablice pamiątkowe, które są formą względnie tanią, trwałą i uniwersalną, ale mało atrakcyjną turystycznie. Dużą popularnością cieszą się gry, zachęcające do zwiedzania miasta

- mówili podczas prezentacji dr Wojciech Mania i Andżelika Jabłońska, którzy zbadali obecne zasoby związane z dziedzictwem kryptologów oraz ich potencjał w realizacji wspólnych przedsięwzięć samorządowych.

Powstanie szlak polskich kryptologów?

Jedną z najbardziej uniwersalnych atrakcji, związanych z kryptologami, którą można przygotować dla turystów i poznaniaków jest tak zwana bomba Rejewskiego, czyli deser w formie ciastka. Jego nazwa pochodzi od urządzenia deszyfrującego, skonstruowanego przez matematyka. Takie ciastko można serwować w poznańskich cukierniach i kawiarniach.

Jednak priorytetem dla samorządowców jest stworzenie specjalnego szlaku polskich kryptologów. Badacze podkreślają, że potrzebna jest wspólna strategia, uwzględniająca 32 różne instytucje. Silnym atutem projektu jest 17 pasjonatów i pasjonatek historii kryptologów.

Zdaniem uczestników spotkania samorządowego, historia polskich kryptologów, którzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy niesie za sobą duży potencjał turystyczny.

- Z ludźmi wiążą się miejsca. Ci, którzy chcą zrozumieć działania tych ludzi, chcą dotknąć miejsc, w których przebywali. Pasjonaci tematyki historycznej, zwłaszcza tej tematyki, będą chcieli być tam, gdzie byli ci bohaterowie i to już jest duży potencjał turystyczny

- stwierdził Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, organizator spotkania.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Oryginalna wojskowa enigma do zobaczenia w poznańskim Centrum Szyfrów.

Oryginalna wojskowa enigma do zobaczenia w poznańskim Centru...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia