Kilka dni wcześniej książka miała swoją premierę w Warszawie, w Muzeum Historii Polski, które niejako spowodowało jej powstanie: jak przypomniał Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, gdy przedstawiano mu nowe prezentacje powstań i nie było wśród nich Wielkopolskiego, obiecał, że w krótkim czasie powstanie specjalnie nowa publikacja książkowa w przystępny sposób przedstawiająca genezę, przebieg i skutki Powstania. Zebrano w niej zatem teksty o pracy organicznej w Wielkopolsce, o Wielkim Księstwie Poznańskim, udziale Wielkopolan w inicjatywach niepodległościowych, o okolicznościach wybuchu Powstania, ale też o udziale kobiet w zrywie, duchowieństwa, czy o losach powstańców w czasie II wojny. Teksty są też bogato ilustrowane. Redaktorów i autorów dzieła, w tym profesorów Olafa Bergmanna, Janusza Karwata i Przemysława Matusika, wsparł poznański Oddział IPN, co pozwoliło na wydanie książki.
To powstanie jest dla nas Wielkopolan bardzo ważne i każda forma jego promocji jest istotna
– podkreślał Marek Woźniak, marszałek województwa. Marszałek przypomniał również o postępie prac przygotowawczych do budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, apelując o przekazywanie eksponatów i zapewniając, że „nie będziemy wysysać pamiątek z muzeów lokalnych”, bo z takim zarzutem już się wcześniej spotkał.
Zobacz też: Postępują prace przy remoncie trasy PST. Kiedy pojadą nią tramwaje?
W czasie dyskusji w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nauk Olaf Bergmann cieszył się, że badania nad Powstaniem Wielkopolskim są nadal prowadzone i powstają periodyki wydawane także przez regionalne muzea, trzeba więc wykorzystywać wszelkie okazje do propagowania wiedzy o Powstaniu. Musimy wciskać się tam gdzie nas nie chcą, rosnąć, gdzie nas nie posiano, a nie tylko narzekać, że tylko w Wielkopolsce mówi się o zrywie z 1918 roku – dodawał Przemysław Matusik, a Janusz Karwat mierzył się z pytaniami o relacje pracy organicznej do działań militarnych w kontekście przygotowań do wybuchu Powstania.
Rozwiąż QUIZ: Czy rozpoznajesz charakterystyczne miejsca Poznania?
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?