Prezenty w PRL-u i przed wojną. Zobacz, jak obdarowywano się na Gwiazdkę za dawnych lat

Redakcja Strona Kobiet
Opracowanie:
Drobne prezenty na święta wręczamy od wielu dekad. Sprawdziliśmy, co można było kiedyś znaleźć pod choinką. Na zdjęciu córka Zofii Zielińskiej podczas świąt Bożego Narodzenia (1975 r.).
Drobne prezenty na święta wręczamy od wielu dekad. Sprawdziliśmy, co można było kiedyś znaleźć pod choinką. Na zdjęciu córka Zofii Zielińskiej podczas świąt Bożego Narodzenia (1975 r.). Narodowe Archiwum Cyfrowe
Prezenty w czasach PRL i przed II wojną światową nierzadko były do siebie bardzo podobne. W czasach, kiedy wiele rzeczy było niedostępnych czy wręcz nieosiągalnych, trzeba było wykazać się nie lada kreatywnością, aby podarować coś oryginalnego pod choinkę. Przypominamy, co Polacy wybierali na upominki na Gwiazdkę.

Spis treści

Kreatywne prezenty na święta Bożego Narodzenia – skąd się wziął zwyczaj ich dawania?

Prezent na święta stanowi niezapomniany dodatek do rodzinnego spotkania w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie. Zakup upominku dla ważnej osoby czeka nas co roku i stanowi nie lada wyzwanie. Niektórzy już w październiku i listopadzie zaczynają zastanawiać się nad prezentami dla rodziców, podarunkami dla mamy czy dziecka. Nie inaczej było w przeszłości.

Zwyczaj dawania sobie świątecznych prezentów jest kultywowany w większości krajów na świecie, ale na polskie ziemie przywędrował dopiero w XIX wieku. Dla porównania, za granicą niektórzy dostawali świąteczne upominki już w XIII wieku. Na terenie dzisiejszej Polski tradycję wręczania świątecznych darów zapoczątkowały: 

  • rodzina królewska, 
  • szlachta,
  • magnateria. 

Początkowo drobne upominki otrzymywała dworska służba. Z czasem zwyczaj obdarowywania innych przyjął się w miastach, a najpóźniej przekonali się do niego mieszkańcy wsi. Dzisiaj prezent dla taty na święta czy drobiazg dla dziecka stanowią zakupy obowiązkowe. Niektórzy zastanawiają się, jakie prezenty dla rodziny wybrać na święta już w październiku i listopadzie.

Zobacz, co dawano kiedyś na święta:

Drobne prezenty na święta wręczamy od wielu dekad. Sprawdziliśmy, co można było kiedyś znaleźć pod choinką. Na zdjęciu córka Zofii Zielińskiej podczas świąt Bożego Narodzenia (1975 r.).

Prezenty w PRL-u i przed wojną. Zobacz, jak obdarowywano się...

Uniwersalne prezenty na święta w dwudziestoleciu międzywojennym

Rodzice i dziadkowie często zastanawiają się, co można kupić 9-latce na święta czy jaki upominek wybrać dla chłopca. W dwudziestoleciu międzywojennym (1918–1939) wybór był dużo bardziej ograniczony niż współcześnie, a rodzina często stawiała na kreatywne prezenty na święta: ręcznie szyte zabawki, nowy sweter czy ciepłe ubranie z wełny.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego dzieci z terenów wiejskich mogły liczyć na takie prezenty, jak słodycze, orzechy czy jabłka. Często były to łakocie, na które rodzice nie mogli pozwolić sobie na co dzień. Dzieci z mniej zamożnych rodzin oraz sieroty z domów dziecka przeważnie otrzymywały jedzenie, np. chleb. Z czasem zaczęto obdarowywać najmłodszych bardziej hojnymi darami, np. zabawkami. Często wręczano także dzieciom wspólny prezent na święta.

Świąteczne upominki dla rodziny w PRL-u

Drobne prezenty na święta z czasem zaczęto zamieniać na droższe i bardziej wyszukane upominki. W miarę rozwoju technologii produkcyjnych na rynek wprowadzano coraz więcej towarów. Chociaż półki sklepowe w PRL-u często świeciły pustkami, to jednak w sklepach pojawiło się więcej możliwości zakupowych. W PRL-u do szczególnie popularnych prezentów na święta należały m.in.:

  • plastikowe lalki,
  • drewniane zabawki,
  • konie na biegunach,
  • ręcznie szyte misie i zwierzątka.

Prezenty na święta dla chłopaka i dziewczynki – kto obdarowywał dzieci w Polsce?

Kwestią dyskusyjną jest, kto przynosi prezentyna Gwiazdkę. Nie zawsze rola ta należała do św. Mikołaja. W zależności od czasów i regionu, w Polsce wręczaniem upominków zajmowali się: Dziadek Mróz, Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka, a nawet Dzieciątko. Przedstawiamy fotografie ilustrujące prezenty, jakimi obdarowywano niegdyś polskie dzieci. Kolekcja pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Zobacz, jaki prezent świąteczny wybrać

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia