Stan wojenny 13 grudnia. Niedziela bez Teleranka, śnieg i silny mróz. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z zimy 1981

Jolanta Pierończyk
Stan wojenny. Dramatyczny grudzień 1981 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Stan wojenny. Dramatyczny grudzień 1981 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc DZ
13 grudnia 1981 - niedziela bez Teleranka, śnieg, mróz i stan wojenny. Tak nam się kojarzy ten szczególny dzień. Nadawano tego dnia przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który powiedział m.in.: "Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju".

13 grudnia 1981 r. - najcieplej było na Helu, gdzie średnia temperatura dnia wyniosła minus dwa stopnie Celsjusza, najzimniej w Zakopanem - minus 8,3 stopnia Celsjusza, na szczytach, oczywiście znacznie zimniej - na Kasprowym Wierchu było -18,3 stop. C, na Śnieżce -16,4 stop. C Wszędzie biało, w całym kraju. Nie był to pierwszy dzień ze śniegiem. W Karpaczu pokrywa śnieżna sięgała 54 cm, w Białymstoku 42 cm, w Słoszowie - 40 cm, w Wiśle - 37 cm, Zawoi i Zakopanem 32 cm, Mikołajkach 29 cm, Lidzbarku Warmińskim i Warszawie 28 cm.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

O północy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny. Dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie pamiętają, że tego dnia nie było "Teleranka" nadawanego w niedzielne poranki o dziewiątej.

Natomiast od rana można było oglądać generała Wojciecha Jaruzelskiego wygłaszającego słynne przemówienie zaczynające się od słów: "Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać..."

W tym przemówieniu padły przerażające słowa: "Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju".

Zamilkły telefony, na uczelniach zostały zawieszone zajęcia, większość gazet przestała się ukazywać, zamknięto kina, teatry, biblioteki i muzea, zaczęły się ograniczenia w poruszaniu po kraju (konieczne były przepustki).

Mróz trzymał długo tamtej zimy. Na przystankach pojawiły się koksiaki, przy których grzali się ludzie oczekujący na spóźniające się autobusy.

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny w Polsce został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano 10 131 działaczy NSZZ „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z KWK „Wujek” podczas pacyfikacji górniczego protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia