Tak było. 35. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu

RED
Czerwiec 1989 rok
Czerwiec 1989 rok Fot. Archiwum / Otek Morawski
Dokładnie 35 lata temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do parlamentu. To jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w powojennej historii Polski.

Wybory 4 czerwca 1989 roku

Aktorka Joanna Szczepkowska 28 października 1989 r. wypowiedziała z ekranów telewizyjnych drżącym ze wzruszenia głosem, że 4 czerwca "skończył się w Polsce komunizm". Właśnie mija 35 lat od daty pamiętnych wyborów.
Archiwalne zdjęcia oddają atmosferę tamtych dni.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wybory w 1989 roku były pierwszymi, w których mogli startować przedstawiciele opozycji. Polacy po raz pierwszy po II wojnie światowej mogli choć częściowo zadecydować o tym, kto będzie ich reprezentować w parlamencie.

Nie były to jeszcze w pełni wolne wybory. Takowe odbyły się jedynie do Senatu. I to właśnie one udowodniły, czego naprawdę chce większość Polaków. A chciała zmian i to drastycznych.

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu tzw. kontraktowego, których zasady ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Na 460 miejsc w Sejmie 161 przypadło Obywatelskiemu Klubowi Parlamentarnemu. Były to wszystkie miejsca (35 proc.), jakie można było zdobyć. Przedstawiciele OKP zajęli też 99 na 100 miejsc w Senacie.

Zwycięstwo „Solidarności” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia