Początek Polskiej Kroniki Filmowej ma miejsce w momencie ogromnego przemarszu przez nasze państwo w kierunku nazistowskiego Berlina na przełomie 1944 i 1945 roku, polskich i radzieckich wojsk walczących z niemieckim okupantem. Wówczas to, PKF służyło do propagandowego pokazania sukcesów obu armii polskiemu społeczeństwu.
Tak nasze województwo zarejestrowała kamera Polskiej Kroniki Filmowej
Kiedy wojna dobiegła końca, potrzeba propagandy nie zmalała, a wręcz przeciwnie wciąż rosła. Z tego też powodu, sprawdzona w bojach Polska Kronika Filmowa w nieco zmienionej formie znów stała się tubą, z tą jednak różnicą, że już nie wojska, a przejmujących rządy w kraju komunistów. W ten sposób, czołgi i dzielnych żołnierzy, sprytnie zamieniono na bohaterów dnia codziennego, walczących o socjalistyczną wieś, czy realizację kolejnych to planów sześcioletnich.
M.in. takie projekty realizowano w naszym województwie, gdzie pokazywano inowrocławską kopalnię soli, bydgoski Romet czy włocławską fabrykę czekolady Społem. Jednak nie brakowało także fragmentów poza fabrycznych, gdzie swoje miejsce 5 minut na szklanym ekranie znalazł Grudziądz i Ciechocinek.
Jesteś ciekaw, jak wyglądało nasze województwo oczyma Polskiej Kroniki Filmowej? Zobacz poniższą galerię.