Tak PRL-owska tuba propagandowa pokazywała nasze województwo. Zobacz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej

Kamil Różycki
Kamil Różycki
Zobacz, jak Polska Kronika Filmowa pokazała duże i małe miasta naszego województwa!
Zobacz, jak Polska Kronika Filmowa pokazała duże i małe miasta naszego województwa! Wojciech Wieszok
O zaskakującym sukcesie Polskiej Kroniki Filmowej niech świadczy fakt, że znana jest zarówno tym, dojrzewającym w czasach jej największej świetności i sukcesów, jak i tym zdecydowanie młodszym, dla których okres PRL znany jest tylko z opowieści.

Początek Polskiej Kroniki Filmowej ma miejsce w momencie ogromnego przemarszu przez nasze państwo w kierunku nazistowskiego Berlina na przełomie 1944 i 1945 roku, polskich i radzieckich wojsk walczących z niemieckim okupantem. Wówczas to, PKF służyło do propagandowego pokazania sukcesów obu armii polskiemu społeczeństwu.

Tak nasze województwo zarejestrowała kamera Polskiej Kroniki Filmowej

Kiedy wojna dobiegła końca, potrzeba propagandy nie zmalała, a wręcz przeciwnie wciąż rosła. Z tego też powodu, sprawdzona w bojach Polska Kronika Filmowa w nieco zmienionej formie znów stała się tubą, z tą jednak różnicą, że już nie wojska, a przejmujących rządy w kraju komunistów. W ten sposób, czołgi i dzielnych żołnierzy, sprytnie zamieniono na bohaterów dnia codziennego, walczących o socjalistyczną wieś, czy realizację kolejnych to planów sześcioletnich.

M.in. takie projekty realizowano w naszym województwie, gdzie pokazywano inowrocławską kopalnię soli, bydgoski Romet czy włocławską fabrykę czekolady Społem. Jednak nie brakowało także fragmentów poza fabrycznych, gdzie swoje miejsce 5 minut na szklanym ekranie znalazł Grudziądz i Ciechocinek.

Jesteś ciekaw, jak wyglądało nasze województwo oczyma Polskiej Kroniki Filmowej? Zobacz poniższą galerię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak PRL-owska tuba propagandowa pokazywała nasze województwo. Zobacz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej - Gazeta Pomorska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia