Tak wyglądała Warszawa po Powstaniu Warszawskim. Niemcy dążyli do całkowitego zniszczenia stolicy Polski

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Zobacz, jak wyglądała Warszawa po Powstaniu Warszawskim w porównaniu do przedwojennej stolicy Polski.
Zobacz, jak wyglądała Warszawa po Powstaniu Warszawskim w porównaniu do przedwojennej stolicy Polski. Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego/Warszawa Nasze Miasto
Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym w okupowanej przez Niemców Europie. Zniszczenia, jakie spowodowali żołnierze spod nazistowskiej flagi, były jednak ogromne, a stolica Polski przestała przypominać przedwojenne miasto. Dla Niemców po zakończeniu Powstania Warszawskiego jasnym było, że miasto, którego mieszkańcy odpowiadali za największy niepodległościowo-wyzwoleńczy zryw, musi zostać całkowicie zniszczone, a jak powiedział Heinrich Himmler "kamień na kamieniu nie powinien pozostać". Zobacz, jak zmieniła się stolica Polski po Powstaniu Warszawskim.

Zniszczenia były ogromne. Jak zmieniła się stolica Polski po Powstaniu Warszawskim?

Jak wskazuje Instytut Pamięci Narodowej, już od początku niemieckiej okupacji Warszawa była centrum oporu przeciwko totalitaryzmowi. Stolica Polski pełniła funkcję ośrodka dowodzenia polskiego państwa podziemnego. To właśnie w Warszawie najlepiej rozwinęła się partyzantka antyniemiecka w czasie II wojny światowej.

Wybuch Powstania Warszawskiego stał się dla Niemców okazją do rozwiązania "sprawy polskiej" oraz niemal całkowitego zniszczenia miasta, które z punktu widzenia Hitlera stanowiło największe zagrożenie dla wprowadzonego przez niego totalitaryzmu. Kulminacją niemieckiej polityki w stosunku do stolicy Polski było ogłoszenie przez Heinricha Himmlera tuż po tym jak zakończyło się Powstanie Warszawskie całkowitego zniszczenia miasta, które nastąpiło pomimo formalnej obietnicy w akcie kapitulacji podpisanym 2 października.

"Miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Kamień na kamieniu nie powinien pozostać. Wszystkie budynki należy zburzyć aż do fundamentów. Pozostaną tylko urządzenia techniczne i budynki kolei żelaznych" - powiedział 9 października Heinrich Himmler.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Tak wyglądała stolica Polski po Powstaniu Warszawskim

Niemiecka polityka skupiała się na niszczeniu Warszawy

Warto jednak zaznaczyć, że Niemcy rozkradali i niszczyli Warszawę podczas całej okupacji. Jak zaznacza na oficjalnej stronie Instytut Pamięci Narodowej, metodycznie rozkradano dobra bezcenne dla kultury i historii polskiej, a zburzonych w pierwszych latach wojny budynków nie odbudowywano.

IPN podkreśla również, że Heinrich Himmler dążył do całkowitego zniszczenia stolicy Polski już na samą wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego, a do podjęcia stosownej w tej sprawie decyzji miał osobiście przekonywać Adolfa Hitlera.

"Warszawa, stolica, głowa, inteligencja tego byłego 16–17-milionowego narodu Polaków będzie zniszczona, tego narodu, który od 700 lat blokuje nam Wschód i od czasu pierwszej bitwy pod Tannenbergiem [Grunwaldem] leży nam w drodze. A wówczas historycznie polski problem nie będzie już wielkim problemem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, ba, nawet już dla nas" - mówił niemiecki zbrodniarz, nakłaniając Adolfa Hitlera do zniszczenia stolicy Polski.

IPN wylicza, że podczas Powstania Warszawskiego oraz po jego zakończeniu, Stare Miasto zostało zrównane z ziemią, wysadzono Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, palono bezcenne zbiory (zgromadzone w stołecznych bibliotekach i archiwach), zniszczono obiekty strategiczne pod względem politycznym i gospodarczym, oraz palono fabryki i zakłady produkcyjne.

Źródło: Oficjalna strona Instytutu Pamięci Narodowej

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wyglądała Warszawa po Powstaniu Warszawskim. Niemcy dążyli do całkowitego zniszczenia stolicy Polski - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia