Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z powstańcami

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
O godzinie 11:00 rozpoczęło się spotkanie powstańców warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda nadał także ordery oraz odznaczenia państwowe. Prezydent RP złożył również wiązanki przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się dziedzińcu głównym Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z powstańcami w związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z powstańcami w związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. Adam Jankowski

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent Andrzej Duda złożył wiązanki przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się dziedzińcu głównym Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie swojego urzędowania Lech Kaczyński, jako pierwszy w historii, zaprosił na spotkanie wszystkich żyjących powstańców.

"Ta tradycja jest kultywowana do dziś" - powiedział wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski.

"Na każde takie spotkanie wszyscy żyjący powstańcy otrzymywali zaproszenie, to oni byli bohaterami tego szczególnego dnia, to im prezydent w imieniu Rzeczpospolitej oddawał hołd. Dlatego ta tradycja dla nasz wszystkich jest szczególnie ważna, jestem przekonany, że również dla najwyższych władz państwa, miasta i samych powstańców jest to szczególny dzień" - powiedział doktor Paweł Ukielski.

Następnie w Parku Wolności w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotka się z powstańcami warszawskimi. W spotkaniu wziął udział także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz harcerze, wolontariusze i przedstawiciele władz samorządowych stolicy.
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada we wtorek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Andrzej Duda nadał odznaczenia powstańcom warszawskim

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości związanych z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nadał odznaczenia powstańcom oraz osobom, które dbają o pamięć o największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

- Czcigodni powstańcy warszawscy, bohaterowie tamtych sierpniowych i wrześniowych dni. Za rok będziemy obchodzili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 19 lat temu w tym muzeum, inaugurując je po obietnicy, którą złożył Lech Kaczyński, stało się coś, co wydawało się niemożliwe. Po dziesięcioleciach zmagań zbudowane i oddane zostało w ręce powstańców i mieszkańców Warszawy to muzeum. Spotykamy się tutaj co roku, i bardzo często głośno mówimy, że co roku jest z nami coraz mniej powstańców. Czas jest nieubłagany i zabiera naszych bohaterów wraz z ich wspomnieniami. Ale chcę, jako przedstawiciel pokolenia wnuków, powiedzieć wam, to co wszyscy przecież widzimy. Po pierwsze, Warszawa patrzy na nas co roku coraz większa, coraz wyższa, 19 lat temu nie było tych budynków. Co roku na te obchody patrzy coraz więcej młodych ludzi, którzy przerywają swoją pracę. Chcę wam powiedzieć, że w tym roku jest nas więcej tutaj, co pokazuje, że nie zapomina się o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział prezydent Polski Andrzej Duda po nadaniu orderów i odznaczeń powstańcom warszawskim.

- Cały czas jesteśmy za wolną Polską, za Polską, która jest nasza. Powiem państwu, że jest to jedno z miejsc, w które przychodzę z największą satysfakcją, i największą przyjemnością, bo choć wspominamy bardzo smutne wydarzenia, to tutaj wszystkie sprawy doczesnych sporów pozostają poza bramą, i nikt nie śmie przynosić tu sporów. To właśnie zasługa naszych bohaterów. Są tu reprezentanci wszystkich stronnictw, dlatego mogę powiedzieć, że o Powstaniu myślimy jedno. Nie mam żadnej wątpliwości, że będziecie w sercach przyszłych pokoleń - podkreślił prezydent RP.

- Popatrzcie się na rosnącą Warszawę. To jest wasza zasługa. Nie było by tego, gdyby nie wasz przykład, bohaterstwo i męstwo oraz wiara w przetrwanie. Ilekroć pada pytanie, czy było warto, nie ma żadnych wątpliwości. Wtedy odpowiada właśnie Warszawa. Niech żyją obecni z nami bohaterowie Postania Warszawskiego. Niech trwa pamięć o bohaterach. Niech żyje Warszawa, wielka i dumna, nigdy nie złamana, niech żyje Polska - zakończył swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z powstańcami - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia