Technologia z czasów PRL-u na archiwalnych zdjęciach. Nie wszyscy posiadali te kultowe przedmioty, ale każdy chciał je mieć. Pamiętacie?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Technologia z czasów PRL-u na archiwalnych fotografiach. Nie wszyscy posiadali te kultowe przedmioty, ale każdy chciał je mieć. Kilkadziesiąt lat temu było sporo rzeczy codziennego użytku, jakie pragnęła zgromadzić większość Polaków, ale wiele z nich było nieosiągalnych. Sytuacja więc wyglądała dokładnie tak, jak w piosence „Nie płacz Ewka” zespołu Perfect: „Telewizor, meble, mały fiat – oto marzeń szczyt”. Polacy „polowali” wręcz na wszelkie „nowości”, jakie tylko pojawiały się w sklepach i ustawiali w długich kolejkach z nadzieją, że coś będą w stanie kupić. Może nie zawsze udawało się skorzystać z okazji, ale bywało, że zakup odbywał się z sukcesem. W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne najbardziej znanych w czasach PRL-u przedmiotów. Może pamiętasz któreś z nich?

Każdy, kto pamięta czasy PRL-u na pewno ma we wspomnieniach sporo urządzeń i przedmiotów, z jakich wówczas korzystano w codzienności. Z ich dostępnością bywało różnie, jednak zazwyczaj bardzo trudno było je kupić akurat wtedy, kiedy była taka potrzeba. Niektóre z nich nabywało się przy okazji, gdy tylko pojawiły się w sklepie – bez względu na to, czy były akurat potrzebne. W wielu sytuacjach trzeba było po prostu skorzystać z dobrej okazji oraz kupić taką rzecz „na zaś”. Część przedmiotów czy urządzeń udawało się zgromadzić, ale były też takie, które pozostały szczytem marzeń w tamtych czasach i każdy pragnął je mieć. Do dzisiaj w niektórych domach można jeszcze znaleźć kultowe rzeczy z PRL-u, jakie w dobrym stanie zostały przez ich właścicieli schowane na pamiątkę.

W PRL-u o niektórych przedmiotach można było jedynie pomarzyć

Czasy PRL-u były trudnym okresem w historii Polski pod wieloma względami. Polacy próbowali radzić sobie jak najlepiej w ówczesnej rzeczywistości, co wymagało sporo cierpliwości, wytrwałości oraz umiejętności, związanych chociażby ze zwykłym zaopatrywaniem się w potrzebne produkty. Wielogodzinne czekanie w kolejkach po żywność bądź jakiekolwiek inne rzeczy, które po prostu pojawiły się w sklepach, dzisiaj jest wyczynem niewyobrażalnym. Obecnie bowiem na rynku dostępne jest wszystko, a jedynym ograniczeniem na zakup mogą być niedostateczne środki. W PRL-u półki sklepowe świeciły pustkami, więc wymarzona pralka Frania albo inne urządzenie wiązało się nieraz z długo wyczekiwaną możliwością zakupu. Dzięki sprytowi oraz zaradności, Polacy potrafili „zawalczyć” nawet o przedmioty codziennego użytku. Może nie zawsze udawało się skorzystać z okazji, ale bywało, że zakup odbywał się z sukcesem.

Kultowe przedmioty z czasów PRL-u

W czasach PRL-u było sporo przedmiotów, jakie każdy chciał mieć, ale wiele z nich było nieosiągalnych. Sytuacja więc wyglądała dokładnie tak, jak w piosence „Nie płacz Ewka” zespołu Perfect: „Telewizor, meble, mały fiat – oto marzeń szczyt”. Polacy „polowali” wręcz na wszelkie „nowości”, jakie tylko pojawiały się w sklepach i ustawiali w długich kolejkach z nadzieją, że coś uda im się kupić. Do najbardziej upragnionych przedmiotów, które były poszukiwane na rynku bądź znajdowały się w polskich domach należały na pewno: pralka Frania, telefon stacjonarny, magnetofon szpulowy, odbiornik radiowy, maszyna do pisania, aparat fotograficzny – najczęściej marki Zenit, gramofon czy nawet rower typu składak. Trudno osiągalne na rynku były nawet same meble, telewizor, nie wspominając już o wymarzonym Fiacie 126 p.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne najbardziej znanych w czasach PRL-u przedmiotów, jakie znajdowały się w domach i mieszkaniach Polaków bądź każdy chciałby mieć. Fotografie archiwalne zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz kultowe rzeczy z okresu PRL-u. Może pamiętasz któreś z nich?

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia