Tego dnia zmarł najsłynniejszy aktor przedwojennej Warszawy. 80. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
80. lat temu zmarł Eugeniusz Bodo (po lewej), jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci przedwojennej Warszawy.
80. lat temu zmarł Eugeniusz Bodo (po lewej), jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci przedwojennej Warszawy. Fot. Wikimedia Commons/Domena publiczna.
80 lat temu w sowieckim łagrze z głodu i wycieńczenia zmarł Eugeniusz Bodo, aktor, piosenkarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Był on jednym z najpopularniejszych amantów przedwojennego kina, a o przyczynach jego śmierci historycy spierali się przez wiele lat.

80. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo

80 lat temu w sowieckim łagrze zginął jeden z najpopularniejszych amantów przedwojennego kina. Eugeniusz Bodo był gwiazdorem teatralnym i estradowym, aktorem, piosenkarzem i tancerzem.

Eugeniusz Bodo wywoływał salwy śmiechu podczas swoich występów, kiedy w przebraniu kobiety bawił publiczność wykonując utwory, takie jak "Sex appeal" czy "Ciotka Karola".

Co się stało z Eugeniuszem Bodo?

Kariera Eugeniusza Bodo musiała zmienić kierunek wraz z wybuchem II wojny światowej. Musiał on uciekać ze stolicy po tym, jak w kabaretach poruszał tematy uderzające w niemieckich okupantów. Swoją karierę kontynuował w Teatrze Miniatur we Lwowie, gdzie w roku 1941 został aresztowany.

O to, co następnie działo się z Eugeniuszem Bodo, spierało się wielu historyków. Jedni twierdzili, że został on rozstrzelany przez Niemców. Jak wykazują jednak fakty historyczne i przekonania innych historyków, w rzeczywistości jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych aktorów przedwojennej Warszawy zmarł z głodu i wycieńczenia w jednym z rosyjskich łagrów.

Eugeniusz Bodo został oskarżony o podwójne szpiegostwo, co wynikało z pochodzenia jego rodziców. Ojciec był Szwajcarem, a matka Polką. Gdy władzom sowieckim nie udało się udowodnić szpiegostwa na rzecz Szwajcarii, Bodo został okrzyknięty szpiegiem polskim. Uchwałą Narady Specjalnej NKWD z 13 stycznia 1943 "jako element społecznie niebezpieczny" został skazany na 5 lat łagru, gdzie według wielu relacji historycznych zmarł. Miejsce śmierci Eugeniusza Boda wciąż budzi jednak sporty, a wielu historyków uważa, że mógł on umrzeć już w drodze do łagru lub w szpitalu.

Eugeniusz Bodo na zawsze zapisał się w pamięci Polaków

Utwory Eugeniusza Bodo przetrwały jednak trudną historię i do dziś są popularne wśród wielu Polaków. Jego piosenki nucone są do dziś, a w pamięci Polaków pozostanie wspaniałym wykonawcą. Najpopularniejsze utwory Eugeniusza Bodo to:

  • "Baby, ach te baby",
  • "Zimny drań", "Tyle miłości",
  • "O Key!"
  • "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tego dnia zmarł najsłynniejszy aktor przedwojennej Warszawy. 80. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia