Badania czaszek w Katowicach
W 2013 roku było głośno o odkryciach w Gliwicach. Część grobów nie była typowa. Między nogami szkieletów leżały czaszki. Przypisywano je osobom uznanym za „wampiry z Gliwic”, choć prawdopodobnie należały do skazańców. Dziś, po latach badań już to wiadomo.
We wtorek 14 czerwca dojdzie do ciekawego wydarzenie. Pierwszy raz w Polsce czaszki zostaną poddane bardzo zaawansowanym badaniom dentystycznym. Stanie się to w centrum aglomeracji - w centrum stomatologicznym Medicoveru w Katowicach. O 11 zaplanowano briefing prasowy z udziałem lekarzy oraz archeologów. Po nim rozpoczną się badania. W Dzienniku Zachodnim opublikujemy ich wyniki oraz zdjęcia.
Jak egipskie mumie
Czaszki spędzą u nas dobę, w czasie której poddamy je stomatologicznej diagnostyce obrazowej na niespotykaną dotąd skalę w badaniach archeologicznych w Polsce. Zagranicą w podobny sposób w przeszłości badano np. egipskie mumie, znaleziska z Pompejów czy Meksyku – mówi lek. dent. Sebastian Pawelec, specjalista chirurgii stomatologicznej z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.
Co będą robić lekarze? Zaczną oczywiście od klasycznego „przeglądu” uzębienia. To jednak dopiero początek badań. Wykonane zostaną m.in.:
- panoramiczne RTG,
- tomografia komputerowa,
- badania z użyciem lasera przenikającego przez zęby,
- badania z użyciem mikroskopu.
Co mówią zęby?
Dlaczego jednak badanie zębów na takie znaczenie? Okazuje się, że dzięki dokładnym badaniom można z nich „wyczytać” historię właścicieli.
To dla nas swoiste archiwum życia badanej osoby, w którym stopniowo, przez kolejne lata życia, niczym w słojach drzew, zapisywały się różne doświadczenia, ale także stresujące organizm wydarzenia jak np. ciężka choroba, urazy czy - co ciekawe w tym przypadku – traumy – mówi lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec z Dentim Clinic Medicover.
Badania pozwolą odpowiedzieć z jakimi chorobami mierzyli się ludzie pół tysiąca lat temu, jaka była ich dieta, nałogi, dbałość o uzębienie. Na wiadomości o życiu przodków liczą przedstawiciele muzeum w Gliwicach, którzy wykopali interesujące szczątki.
— Z badaniami wiążemy sporo nadziei, bo sami jesteśmy ciekawi wyników. Jest to swoisty eksperyment, dzięki któremu być może dzięki nowoczesnej stomatologii jeszcze lepiej poznamy życie i codzienność osób żyjących w pod koniec XV i na początku XVI wieku - mówi archeolog Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii z Muzeum w Gliwicach.
Nie przeocz
- Te samochody są godne polecenia. Są najmniej awaryjne według rankingu ADAC [Lista]
- Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Oto banknoty poszukiwane przez kolekcjonerów!
- Kryształy i szkło z PRL-u. Na tym można zbić majątek! Płacą nawet kilkanaście tys. zł
- Górnik Zabrze wśród najbardziej lubianych w PKO Ekstraklasie - RANKING