Sylwia Lis

Werwolf, czyli pogrobowcy Hitlera

llse Hirsch - niemiecka blondpiękność z piegami, a jednocześnie jedna z głównych postaci "wilkołaków". Wzięła udział w zabójstwie burmistrza Fot. Bundesarchiv llse Hirsch - niemiecka blondpiękność z piegami, a jednocześnie jedna z głównych postaci "wilkołaków". Wzięła udział w zabójstwie burmistrza miasta Aachen 25 marca 1945 roku. Miasto to znajdowało się wówczas w amerykańskiej strefie okupacyjnej. Kilku członków Werwolfu zrzucono wtedy na spadochronach, w tym llse Hirsch. Osądzona po wojnie, dostała kilka lat więzienia. Wyszła za mąż w 1972 roku, urodziła dwóch synów i wiodła spokojne życiu w pobliżu miejsca zbrodni z 1945 roku.
Sylwia Lis

Organizacja miała dotrwać do trzeciej wojny światowej - konfrontacji między zachodnimi aliantami a ZSRR. Jej znakiem był tzw. "wilczy hak".

Członkowie Werwolfu mieli prowadzić akcje dywersyjne na terenach niemieckich zajętych przez Amerykanów, jak i Rosjan w całej Rzeszy. To oni też mieli szerzyć terror na polskich ziemiach zachodnich i torpedować wysiedleńczą akcję. Ale część historyków jest przekonanych, że często to propaganda PRL straszyła Werwolfem osadników i przypisywała niemieckim partyzantom zbrodnie i napady czynione przez sowieckich żołnierzy.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Sylwia Lis

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.