Wodociągowcy w Warszawie wspominają uczestników Powstania Warszawskiego

Materiał informacyjny Mas Media
W czasie corocznych uroczystości upamiętniających kolejne rocznice powstania warszawskiego, przedstawiciele Wodociągów Warszawskich zawsze pozostają obecni na miejscach, które oddają hołd Bohaterom. Poprzez składanie wieńców oraz zapalanie zniczy, oddają szacunek i pamięć tym, którzy walczyli za wolność i niepodległość naszego miasta.

W bieżącym roku, podczas obchodów 79. rocznicy Powstania, nie było inaczej: https://mpwik.com.pl/view/wodocigowcy-pamietaj-o-uczestnikach-powstania-warszawskiego-.

Nie tylko towarzyszą uroczystościom, ale również angażują się aktywnie, umożliwiając harcerzom zwiedzanie zabytkowego fragmentu kanału na Pradze. To szczególne wydarzenie pozwoliło młodzieży wniknąć w historię miasta, doświadczając wrażeń, jakie oferuje ten historyczny fragment infrastruktury.

Podczas tegorocznych obchodów rocznicowych, delegacja Wodociągów Warszawskich była obecna na wielu ważnych miejscach upamiętniających Powstańców, wyrażając swoje szacunek i oddanie wobec Bohaterów. Wspominali Powstańców m.in. pod Pomnikiem Powstańców Warszawy oraz przed tablicą na gmachu przy ul. Filtrowej 68, gdzie kiedyś podpisano rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Również nie zabrakło obecności przed gmachem centrali Wodociągów Warszawskich, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca wodociągowców, którzy zginęli w czasie Powstania.

W trakcie uroczystości odbywających się 1 sierpnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy, Wodociągowcy byli również obecni. Zapewnili beczkowozy z warszawską kranówką, które były do dyspozycji uczestników różnych wydarzeń miejskich upamiętniających Powstanie. W szczególności, można było skorzystać z nich 1 sierpnia na placu Piłsudskiego, gdzie warszawiacy tradycyjnie zaśpiewali (nie)zakazane piosenki, 5 sierpnia podczas uroczystości hołdu dla ludności cywilnej Woli przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli oraz 6 sierpnia podczas przejazdu rowerzystów "Masy Powstańczej 2023".

Podczas parady na Wiśle z okazji rocznicy Powstania, 1 sierpnia, dwie jednostki pływające z floty wodociągowej, KLENIE, popłynęły z hołdem dla Powstańców. Dodatkowo, na terenie Filtrów Warszawskich, Wodociągowcy zawiesili flagę z symbolem Polski Walczącej na wieży ciśnień, wyrażając w ten sposób pamięć o Powstańcach.

Obchody rocznicowe to dla Wodociągów Warszawskich nie tylko ceremonie upamiętniające, ale także okazja do realnej pomocy uczestnikom Powstania Warszawskiego. Długoletnie wsparcie Wodociągów zostało tym razem uwieńczone darowiznami na rzecz Związku Powstańców Warszawskich oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Środki te zostały przeznaczone na zapewnienie wykwalifikowanej opieki pielęgnacyjnej powstańcom, w tym organizację wyjazdów rehabilitacyjnych. To dowód ciągłego oddania i wsparcia wobec Bohaterów, których dzielna postawa pozostaje zawsze żywa w sercach mieszkańców Warszawy.

Odkrywanie historii podziemnych kanałów

Podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, Wodociągi Warszawskie przygotowały poruszającą wystawę pt. "Wodociągi i kanalizacja w czasie Powstania Warszawskiego", którą można było oglądać na ogrodzeniu Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej. Wystawa przedstawiała unikatowe zdjęcia oraz opisy związane z wydarzeniami, ukazując jak ważną rolę odegrały kanały w czasie powstania.

Nie tylko wystawą Wodociągi przypomniały o istotnej roli kanałów w historii Powstania. W poprzednim roku współpracowali z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz redakcją "Gazety Wyborczej", aby stworzyć dwa filmy poświęcone temu tematowi. Oba materiały były dostępne na kanale Wodociągów Warszawskich w serwisie YouTube.

Pierwszy film zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego w głęboki sposób przedstawiał wyjątkową rolę kanałów jako kluczowego elementu strategii i przemieszczania się powstańców w trakcie walki o miasto. Drugi film przygotowany przez redakcję "Gazety Wyborczej" również ukazywał znaczenie kanałów, przywołując świadectwa i wspomnienia osób, które przetrwały tamte trudne czasy.

Harcerze w kanałach - Dotykając historii Powstania Warszawskiego

W dniu 2 sierpnia 2023 r. około stu harcerzy zorganizowanej grupy "Ramię w ramię" weszło w stołeczne kanały, aby dotknąć historii Powstania Warszawskiego. Wodociągi Warszawskie przy współpracy z harcerzami udostępniły im wyjątkową, ponad 115-letnią komorę przelewu burzowego znajdującą się pod skrzyżowaniem ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej na Pradze Północ.

Zwiedzając ten zabytkowy odcinek ceglanej sieci kanalizacyjnej oraz komorę przelewu burzowego z pierwszej dekady XX w., harcerze mogli poczuć atmosferę tamtych czasów i zrozumieć, jak ogromnym wysiłkiem i odwagą musieli wykazać się uczestnicy ewakuacji podczas Powstania Warszawskiego. Projekt komory został stworzony osobiście przez Williama Lindleya, co dodaje jej historycznego znaczenia i wartości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia