Wojciech Rodak

Wojna gangów w Chicago. Polski mafioso zastrzelony przez ludzi Ala Capone

Wojciech Rodak

Słynny Al Capone był jednym z najważniejszych celów „Hymiego” Weissa, czyli Henryka Wojciechowskiego. Dwie kolejne próby zlikwidowania Ala Capone nie powiodły się.

Chicago w czasach prohibicji było areną krwawej mafijnej wojny o wpływy i zyski. Od 1921 r. konkurowały ze sobą dwa gangi. Pierwszym z nich byli Northsiders, którzy kontrolowali północną część miasta. Należeli do niego głównie Irlandczycy. Ich liderem był Dion O’Banion. Drugi, z południa Chicago, był zdominowany przez Włochów. Jego przywódcami byli Al Capone i Johnny Torrio.

Kolejna próba „sprzątnięcia” Capone’a, z 20 września 1926 r., także się nie powiodła. Rozwścieczony „południowiec” - wiedząc, że Polak nie da mu spokoju - sam postanowił go wysłać w zaświaty.

O godz. 4 po południu 11 października 1926 r. dwaj napastnicy otworzyli ogień do Weissa, kiedy ten opuścił swoje biuro. Zginął trafiony 10 kulami. Miał tylko 28 lat.

O tych wydarzeniach pisano m.in. w „Chicago Tribune”, która wychodzi w Wietrznym Mieście od 1847 r. To najbardziej popularny dziennik w rejonie Wielkich Jezior. Pod względem wielkości nakładu jest ósmą gazetą w Stanach Zjednoczonych.

Wojna gangów w Chicago. Polski mafioso zastrzelony przez ludzi Ala Capone
Gazeta „Chicago Tribune”.

Wojciech Rodak

Wojciech Rodak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.