Zbrodnicza kariera Richarda Hildebrandta

Jan Daniluk
Wyższy dowódca SS i policji Okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie Richard Hildebrandt.
Wyższy dowódca SS i policji Okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie Richard Hildebrandt. archiwum
Udostępnij:
W zbrodnię w Piaśnicy, pośrednio lub bezpośrednio, zamieszanych było wiele osób, ale za jednego z głównych sprawców uważa się SS-Gruppenführera Richarda Hildebrandta, wyższego dowódcę policji i SS. Pełnił on również funkcję komisarza Rzeszy dla umacniania niemczyzny, któremu podlegały wszystkie formacje SS w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. W przeprowadzeniu akcji eksterminacyjnej współpracował z Albertem Forsterem, namiestnikiem Rzeszy w tym samym okręgu.

Hildebrandt urodził się w 1897 r. w Wormacji. Tuż po maturze, w roku 1915, wstąpił do wojska i wziął udział w I wojnie światowej. Po jej zakończeniu rozpoczął studia, których jednak nie zdołał ukończyć. Miał też problemy ze znalezieniem stałej pracy i w 1928 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, ale niedługo potem wrócił do kraju. Był już wtedy członkiem NSDAP. Do partii wstąpił w 1922 r., zaś osiem lat później również do SA. W 1931 r. przeniósł się do SS i początkowo pełnił służbę w I Podokręgu SS (SS-Abschnitt I), gdzie przez pewien czas był adiutantem SS-Oberführera Josefa Seppa Dietricha. Od października do stycznia 1933 r. oficer do zadań specjalnych w Grupie SS „Południe” (SS-Gruppe „Süd”), następnie w składzie sztabu Grupy SS „Zachód”. W 1933 r. został awansowany do SS-Brigadeführera, a niecałe trzy lata później, we wrześniu 1936 r., został SS-Gruppenführerem. Pełnił wiele funkcji kierowniczych. Od 9 listopada 1933 r. dowodził XX Podokręgiem SS, następnie od połowy kwietnia 1935 r. - X Podokręgiem SS. Kolejne stanowisko objął z początkiem 1937 r., kiedy stanął na czele Okręgu SS „Ren” (SS-Oberabschnitt „Rhein”).

21 września 1939 r. został wyższym dowódcą SS i policji Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie, zaś 26 października tego samego roku stanął na czele nowo utworzonego Okręgu SS „Wisła”. Stanowiska te łączył z funkcją komisarza Rzeszy dla umacniania niemczyzny w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. W trakcie służby w Gdańsku mieszkał w willi przy ul. Polanki. Dał się też poznać jako miłośnik gołębi.

30 stycznia 1942 r. został awansowany do SS-Obergruppenführera i generała policji. 20 kwietnia 1943 r. został mianowany szefem Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS w Berlinie. Od 25 grudnia 1943 r. do 7 września 1944 r. pełnił funkcję wyższego dowódcy SS i policji przy Grupie Armii „A” i dowódcy SS i policji na Krymie. Następnie ponownie stanął na czele Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa. 26 lutego 1942 r. został wysłany do Wrocławia, gdzie - już jako generał Waffen SS - został wyższym dowódcą SS i policji „Południowy-Wschód”.

Za aktywność w partii i służbę wielokrotnie odznaczany - był posiadaczem Krzyża Żelaznego, Złotej Odznaki Partyjnej, Szpady Honorowej SS oraz Pierścienia Honorowego SS.

W 1948 r. Richard Hildebrandt został skazany w Norymberdze na 25 lat więzienia. Wydany Polsce, otrzymał karę śmierci. Wyrok wykonano w Bydgoszczy 10 marca 1952 r.

Muzeum poszukuje pamiątek z Piaśnicy

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zwraca się z apelem o pomoc w odnalezieniu wszelkich pamiątek związanych ze zbrodnią popełnioną przez nazistów niemieckich w 1939 r. w Lasach Piaśnickich.

W czasie przeprowadzonej w 1946 r. ekshumacji z masowych grobów w Lasach Piaśnickich wydobyto część rzeczy osobistych ofiar, m.in.: krzyżyki, medaliony, obrączki, modlitewniki i inne. Sporządzona została również bogata dokumentacja fotograficzna z przebiegu ekshumacji, przedstawiająca prace komisji, odnalezione ciała i przedmioty. Niestety, przedmioty i fotografie prezentowane później na wystawach mających ułatwić identyfikację zwłok zaginęły po 1948 r. w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszelkie informacje o losach cennych dla Muzeum Piaśnickiego eksponatów mogą przyczynić się do ich odnalezienia.

W przypadku posiadania jakichkolwiek pamiątek lub informacji muzeum prosi o kontakt: Muzeum Piaśnickie w Wejherowie ul. św. Jacka 11/2, 84-200 Wejherowo. Tel. 58 736 11 11; kom. 501 047 249, e-mail: muzeum@muzeumpiasnickie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie