Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia

Anna Chlebus
Anna Chlebus
W środę (8 marca) w Belwederze w Warszawie ogłoszone zostały nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród nich są żołnierze podziemia niepodległościowego z Lubelszczyzny - Wacław Czępiński ps. „Zbyszek”, Eugeniusz Lis ps. „Bystry” oraz Józef Kłyś ps. „Rejonowy”, „Woźniak".
  • Wacław Czępiński ps. „Zbyszek” od wiosny '42. walczył w AK. We wrześniu '44 ' został zmobilizowany do „ludowego” Wojska Polskiego, skąd miesiąc później zdezerterował i wrócił do Armii Krajowej. Po powojennym ujawnieniu się w październiku '45 wkrótce dołączył do zgrupowania „Zapory”, gdzie pełnił funkcję łącznika. W marcu '47 ujawnił się po raz drugi, a już w sierpniu tego roku został aresztowany. Po zwolnieniu z aresztu powrócił do współpracy ze strukturami podziemia. Wyrokiem z 24 maja '49 Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał go na karę śmierci. Egzekucję przeprowadzono 9 sierpnia 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Jego szczątki zostały odnalezione w listopadzie 2021 podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej.
Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia
IPN
  • Eugeniusz Lis ps. „Bystry” od maja '46 należał do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. W listopadzie '48 został aresztowany przez funkcjonariuszy PUBP oraz KP MO w Chełmie i przekazany do WUBP w Lublinie. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał „Bystrego” wyrokiem z 20 lipca 1949 r. na karę śmierci, którą wykonano 23 września 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Szczątki Eugeniusza Lisa odnaleziono w listopadzie 2020 podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej.
Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia
IPN
  • Józef Kłyś ps. „Rejonowy”, „Woźniak” brał udział w wojnie obronnej w '39 pełniąc służbę w 24. Pułku Ułanów z Kraśnika. W połowie 1945 r. wstąpił do Komendy Powiatu NSZ-NZW Kraśnik, później zaś pełnił wówczas funkcję komendanta placówki w Wólce Ratajskiej. W kwietniu '47 ' ujawnił się, jednakże z obawy przed aresztowaniem powrócił do działalności konspiracyjnej, stając na czele nowego oddziału. Wyjechał pod fałszywym nazwiskiem na Górny Śląsk, gdzie zatrudnił się w kopalni. Późną jesienią '49 powrócił na Lubelszczyznę, by dalej walczyć. Zginął wraz ze swoim podkomendnym Stefanem Wojciechowskim „Mordką” w nocy z 12 na 13 listopada 1952 r. w Piłatce w pow. kraśnickim, w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB oraz MO. Szczątki Józefa Kłysia odnaleziono w listopadzie 2021 podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej.
Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia
IPN

Pogrzeb państwowy śp. Stefana Wojciechowskiego ps. „Mordka” i Józefa Kłysia ps. „Rejonowy” zorganizowany przez IPN w Lublinie odbędzie się w dniach 19–20 marca 2023 w Janowie Lubelskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia