W piątek 22 lipca ważny dzień dla rodzin żołnierzy WP zamordowanych przez UPA w 1946 roku w Jaworniku Ruskim [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Przy szkieletach 14 żołnierzy  znaleziono w 2016 roku dwa szkaplerze katolickie: jeden z wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego, drugi obrazował Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W dłoni jednego z zabitych natrafiono też na sygnet, na którym widnieje litera K, a w nią wpisane jest K.
Przy szkieletach 14 żołnierzy znaleziono w 2016 roku dwa szkaplerze katolickie: jeden z wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego, drugi obrazował Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W dłoni jednego z zabitych natrafiono też na sygnet, na którym widnieje litera K, a w nią wpisane jest K. IPN
Rodziny zamordowanych w 1946 roku w Jaworniku Ruskim przez UPA czternastu żołnierzy ludowego Wojska Polskiego otrzymają 22 lipca w Belwederze w Warszawie noty z identyfikacją ich tożsamości.

22 lipca w Belwederze ogłoszonych zostanie w sumie 30 nazwisk ofiar zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz czystek etnicznych, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez IPN.

Sprawa odnalezienia i identyfikacji szkieletów pomordowanych osób w Jaworniku Ruskim (gm. Bircza) ma już swoją kilkuletnią historię.

Po otrzymaniu w 2015 roku sygnałów od mieszkańców Jawornika Ruskiego, że w okolicznych lasach mogą być szczątki uprowadzonych i zamordowanych przez UPA mieszkańców pobliskiej Pawłokomy, Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie i pracownicy IPN zaczęli przeszukiwać wskazany teren.

Szczątki zostały znalezione, ale nie mieszkańców Pawłokomy, tylko 14 żołnierzy oddziału manewrowego 28 pułku piechoty WP z Przemyśla pod dowództwem ppłk. Wygnańskiego. Szczątki znaleziono w miejscu prawdopodobnej egzekucji. Była to forma bunkra ziemnego, przykrytego czymś w rodzaju darni. Polscy żołnierze zostali zastrzeleni nad jamą i wrzuceni do niej bezładnie i zasypani.

– Żołnierze ci zostali pojmani 24 lipca 1946 roku w czasie potyczki z UPA w Jaworniku Ruskim na rozkaz dowódcy sotni Włodzimierza Szczygielskiego ps. „Burłaka” i przekazani żandarmerii pod dowództwem Mychajło Dudy ps. „Hromenko”. Po prawdopodobnie brutalnym przesłuchaniu, bo stwierdzono ślady pobicia, m.in. złamanie podstawy czaszki, zostali zastrzeleni. Dlatego nasza oddziałowa komisja prowadziła śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa popełnionej w bliżej nieustalonym okresie od połowy 1946 roku w Jaworniku Ruskim przez grupę nacjonalistów ukraińskich – wyjaśnia dyr. oddziału IPN Rzeszów dr hab. Dariusz Iwaneczko.

Śledztwo zostało wszczęte w 2015 po przeprowadzonych oględzinach szczątków. Natomiast szczątki podjęto z ziemi 18 lipca 2016 r. Byli to w większości młodzi żołnierze pochodzący z różnych części Polski, wcieleni do służby zasadniczej i wysłani do Polski południowo-wschodniej, gdzie toczyły się walki z nacjonalistami ukraińskimi.

W jamie w okolicach Jawornika Ruskiego znaleziono szczątki dowódcy kompanii moździerzy por. Tadeusza Wienca i 13 podoficerów i szeregowców.

– Te osoby miały, po wspomnianej potyczce z UPA, status zaginionych. Dopiero po dokonaniu ekshumacji i podjętych przez naszych pracowników kwerendach doszliśmy do przekonania, że to są właśnie te zaginione osoby. Siedem osób spośród tych czternastu zidentyfikowano na podstawie pobranego od rodzin materiału genetycznego – mówi dyr. rzeszowskiego oddziału IPN.

29 lipca na cmentarzu komunalnym w Jaworniku Ruskim odbędzie się pogrzeb 14 odnalezionych żołnierzy WP. Ich szczątki spoczną w kwaterze obok kwatery żołnierzy poległych w roku 1939. Budowę grobu sfinansował rzeszowski IPN. Kwatera będzie miała status grobu wojennego. Udział w uroczystym pogrzebie zapowiedziały rodziny pomordowanych oraz ważne osobistości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydarzenia ze świata

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robert Ruszkowski
Dlaczego ta gazeta, ten portal jak wiele innych, umieszcza ukraińskie barwy, czy te portale są ukraincow, czy należą do ukrainy.

Nie piszcie, że to solidarność, bo żadna ukraińska gazeta nie dodaje Polskich barw narodowych, na znak, że się z nimi solidaryzujemy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia