10 polskich akcentów w serii o 007

Pierwowzór Vesper Lynd - KrystynaSkarbek, zwana polską Matą Hari. Podczas II wojny pracowała dla brytyjskiego wywiadu Fot. Wikimedia Commons Pierwowzór Vesper Lynd - Krystyna
Skarbek, zwana polską Matą Hari. Podczas II wojny pracowała dla brytyjskiego wywiadu

W filmach o komandorze Bondzie nie brakuje polskich akcentów. I choć nie mają urody Izabelli Scorupco z "GoldenEye", to warto o nich wiedzieć

Prawie trzygodzinny obraz naszpikowany jest product placement: agent 007 nosi dwa zegarki firmy Omega - model Sea master 300 i Seamaster Aqua Terra 150M Master; porusza się wybitnie bondowską marką - Aston Martinem DB 10, który nigdy nie wejdzie do seryjnej produkcji, bo został stworzony specjalnie na potrzeby filmu; ubiera się w garnitury od Toma Forda (na plakacie promującym film ma na sobie golf firmy N. Peal Mock Turtle Neck) i - tu uwaga! - popija polską wódkę
Belvedere - wstrząśniętą, niezmieszaną.

Wódka produkowana jest w Żyrardowie, marka wchodzi w skład koncernu LVHM, który jest największym na świecie producentem dóbr luksusowych. Kolejny raz Polska dokłada więc małą cegiełkę do najdłuższej serii w historii kinematografii. Gdy myślimy o polskich akcentach pojawiających się w filmach o agencie Jej Królewskiej Mości to najczęściej do głowy przychodzi nam Izabella Scorupco, która w 17. części pt. "GoldenEye" zagrała dziewczynę Bonda. Okazuje się jednak, że 007 ma więcej powiązań z Polską niż by mogło się nam wydawać.
1. Po sukcesie pierwszego filmu zatytułowanego "Dr. NO", producenci poszli za ciosem. W 1963 r. widzowie mogli zobaczyć w kinach "Pozdrowienia z Rosji". Rolę Kronsteena, mistrza szachowego, nr 5 w organizacji WIDMO, zagrał Władysław Sheybal (Vladek Sheybal), znany z filmu Kanał (1956) w reżyserii
Andrzeja Wajdy.

2. Po niezbyt udanej "Licencja na zabijanie" (1989) nastąpiła najdłuższa przerwa w historii przygód agenta Jej Królewskiej Mości. W 1995 r. w filmie "Goldeneye" w agenta 007 wcielił się Irlandczyk Pierce Brosnan; jego partnerką została Polka Izabella Scorupco, która zagrała Natalyę Fiodorowną Simonovą, programistkę drugiego stopnia.

3. Łukasz Bielan to główny operator kamery w najnowszym filmie "Spectre". Urodzony w Warszawie, w wieku 19 lat wyjechał do USA, by rozpocząć naukę w Columbia College Hollywood. Jego idolem jest Sven Nykvist, który współpracował przez wiele lat z Ingmarem Bergmanem. Bielan jest autorem zdjęć takich filmów jak: "Transformers", "Ocalony", "Wrogowie publiczni".

4. Pierwowzorem pierwszej dziewczyny Bonda, czyli Vesper Lynd, była Krystyna Skarbek, polska agentka pracująca podczas II wojny światowej dla brytyjskiego wywiadu (1908-1952). Fleming oraz Skarbek znali się, romansowali przez rok po zakończeniu wojny. Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill nazywał Skarbek "swoją ulubioną wywiadowczynią". Polka zginęła tragicznie, pchnięta nożem przez zazdrosnego mężczyznę, którego oświadczyny odrzuciła.

5. Hugo Drax (Michael Lonsdale), przeciwnik Jamesa Bonda w jedenastym filmie "Moonraker" (1979), podczas spotkania z agentem Jej Królewskiej Mości w swojej posiadłości gra na fortepianie "Preludium deszczowe" skomponowane przez Fryderyka Chopina. Uważam, że to najbardziej ukryty polski a kcent - nieliczni zwracają uwagę na muzykę, większość skupia się na lokaju, który anonsuje przybycie Jamesa Bonda.

6. Kompozytor, główny aranżer smyczków Michel Colombier pracował przy albumie Madonny "American Life", na którym znajduje się główny motyw z filmu "Die Another Day" (2002). W 1984 r. został nominowany do Nagrody Saturn w kategorii najlepsza muzyka za kompozycję do filmu Purpurowy deszcz, który jest quasi-autobiografią Prince'a. Co łączy go z Polską? Współpracował z Czesławem Niemenem. W 1966 r. w Paryżu dokonał pierwszego nagrania z orkiestrą do piosenki "Sen o Warszawie".

7. W finałowych scenach filmu "Tylko dla twoich oczu" (1981), gdy do kryjówki Kristatosa (Julian Glover) Orlego Gniazda leci generał Gogol (Walter Gotell) widać na burcie śmigłowca MI-2 logo świdnickich zakładów (PZL Świdnik). Pilotowany przez inżyniera Czesława Dyzmę popularny "czajniczek" - jak mówią pieszczotliwie o nim piloci - został sprowadzony na potrzeby filmu prosto z Warszawy.
8. Ernst Stavro Blofeld urodził się 28 maja 1908 r. w Gdyni, studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej. W 1933 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Poczt i Telegrafów. Dzięki nielegalnym informacjom grał na giełdzie, z czasem zaczął sprzedawać informacje obcym wywiadom. Uciekł z kraju na długo przed 1 września 1939 r. A był to dopiero początek jego przestępczego imperium. Organizacja SPECTRE (Special Executive for Counterintelligence, Terrorism, Revenge and Extortion), którą Blofeld stworzył i kierował, dokonywała najróżniejszych przestępstw na całym świecie. Podwładni w organizacji zawsze zwracali się do niego "Numer Jeden". W po stać Blofelda wcielali się m.in. Anthony Dawson, Joseph Wiseman, Donald Ple asence, Telly Savalas, Charles Gray oraz w najnowszym filmie "Spectre" - Christopher Waltz.

9. Mieszkający w Anglii polski hrabia Louis Zborowski, syn szlachcica Elliota Zborowskiego, uratował markę Aston Martin przed bankructwem.Z kolei Tadeusz Marek, urodzony w Krakowie polski inżynier, konstruktor silników samochodowych zaprojektował dwa silniki: 6-cylindrowy, rzędowy, o pojemności 3,7 l i mocy 240KM montowany w modelu wyścigowym DBR2 oraz w cywilnych modelach: DB4, DB5, DB6 i silnik V8 o poj. 5,3l zaprojektowany w 1968 r. do modelu V8 Vantage.

10. James Bond pije polską wódkę - Belvedere. Wódka produkowana jest w Żyrardowie, marka wchodzi w skład koncernu LVHM, który jest największym
na świecie producentem dóbr luksusowych.

Jacek Sowiński
GAZETA POMORSKA

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.