12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości ku pamięci ofiar

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Msze święte, apel pamięci, pokazy filmów i koncerty zaplanowano w ramach obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała polska delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Uroczyste obchody rozpoczną się o godzinie 8.00 od Mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godzinie 08.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się Apel pamięci. Od 10.00 do 19.00 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano pokazy filmów oraz koncerty. O 19.00 w Bazylice Archikatedralnej odprawiona zostanie Msza święta w intencji ofiar katastrofy. Uroczystości zakończy wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, zaplanowane na godzinę 21.00. Podczas obchodów odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy. W Katyniu i Smoleńsku ambasador RP w Rosji złoży kwiaty na pomnikach i grobach ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Syreny alarmowe w hołdzie ofiarom

O godzinie 08.41 w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej zawyją syreny alarmowe.

"Aby wszyscy Polacy wiedzieli, że jest ten wyjątkowy moment, podjęliśmy decyzję, aby w polskich miastach, w miejscowościach zawyły syreny" - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że uchodźcy z Ukrainy zostali o tym uprzedzeni. "Żeby nasi goście z Ukrainy nie czuli niepokoju, każdy z nich dostał SMS-a" - powiedział szef rządu.

Niektórzy prezydenci miast sprzeciwili się włączeniu syren alarmowych, tłumacząc to przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy. O tym, że syreny nie zostaną włączone w ich miastach, poinformowali: prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Bydgoszczy Rafał Burski oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. O rezygnację z użycia syren apelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent w Krakowie i Warszawie

Prezydent Andrzej Duda przed godziną 9.00 na Wawelu złoży kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Przewidziana jest też jego wypowiedź dla mediów.

O godzinie 11.40 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Andrzej Duda złoży kwiaty przy grobach ofiar katastrofy. O godzinie 12.15 prezydent złoży kwiaty przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego. O godzinie 13.00 prezydent złoży kwiaty w kwaterze z grobami ofiar katastrofy i przy pomniku na Powązkach Wojskowych.

Premier upamiętni ofiary katastrofy

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w zaplanowanej na godzinę 9.00 ceremonii na Placu Piłsudskiego. Szef rządu złoży kwiaty pod pomnikami Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. O godzinie 9.55 premier złoży kwiaty przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie, o godzinie 11.05 Mateusz Morawiecki złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim. O 12.15 szef rządu złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej. O godzinie 12.40 Mateusz Morawiecki złoży także znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Parafialnym w Grabowie. Następnie, o 12.55 Mateusz Morawiecki złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Parafialnym w Pyrach.

Ustalenia podkomisji

W poniedziałek odbędzie się konferencja Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z udziałem samolotu Tu 154 M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej, podczas której zostanie zaprezentowany Raport z badania zdarzenia. Konferencja odbędzie się w Warszawie, w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozpocznie się o godzinie 11.

źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości ku pamięci ofiar - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia