Uroczystości pożegnania ciał prezydentów na uchodźstwie. Minister Dera: Ich sprowadzenie to klamra łącząca II i III Rzeczpospolitą

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Uroczystości w Newark
Uroczystości w Newark Mateusz Zbroja
Sprowadzenie szczątek prezydentów na uchodźstwie jest klamrą spinającą II i III RP. Miejsce prezydentów zawsze jest w Polsce - powiedział w rozmowie z portalem i.pl Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Polska delegacja odbywa dziś wizytę w Newark, gdzie bierze udział w uroczystościach pożegnania doczesnych szczątek prezydentów RP na uchodźstwie.

Polska delegacja w Newark. Trwa uroczysta Msza Święta.

Zakończyły się uroczystości na cmentarzu Lotników Polskich w Newark, gdzie delegacja polska złożyła wieńce przy symbolicznym grobie gen. Władysława Sikorskiego. Obecnie, delegacja udała się na uroczystą Mszę Świętą, na której obecne są szczątki prezydentów na uchodźstwie, które zostaną oficjalnie pożegnane. Do Polski przylecą 12 listopada i zostaną złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Jednym z członków oficjalnej delegacji jest Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W rozmowie z portalem i.pl zauważył, ze sprowadzenie szczątek prezydentów do Polski ma głębokie i symboliczne znaczenie.

Ten pochówek ma głębokie i symboliczne znaczenie. Moim zdaniem jest to klamra spinająca połączenie II Rzeczpospolitej z III. Pierwszy element tego złączenia był wtedy, kiedy prezydent Kaczorowski przekazał insygnia władzy, która nigdy nie została nikomu innemu przekazana i była w ciągłości konstytucyjnej II Rzeczpospolitej. Przekazał je pierwszemu prezydentowi wybranemu w wolnych, demokratycznych wyborach - powiedział Andrzej Dera w rozmowie z portalem i.pl

”Miejsce Prezydentów jest w Polsce”

Andrzej Dera zwrócił uwagę na fakt, że sprowadzenie szczątek prezydentów RP na uchodźstwie spina klamrą II i III Rzeczpospolitą. Zaznaczył również, że miejsce prezydentów jest w Polsce.

Pochówek ma tę symbolikę, że Ci prezydenci, którzy zachowywali tą funkcję zaraz po II wojnie światowej, spoczną na polskiej ziemi i w ten sposób taką klamrą zepną ostatecznie połączenie Drugiej Rzeczpospolitej z Trzecią. Miejsce prezydentów jest zawsze w Polsce - powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczystości pożegnania ciał prezydentów na uchodźstwie. Minister Dera: Ich sprowadzenie to klamra łącząca II i III Rzeczpospolitą - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia