43 lata temu Jan Paweł II pierwszy raz jako papież przybył do Wadowic. Bezpieka już miała tu trzech agentów [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. 1979 rok - Wadowice
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. 1979 rok - Wadowice Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - archiwum
43 lata temu, 7 czerwca 1979 roku, Jan Paweł II po raz pierwszy, jako papież, przyjechał do swoich rodzinnych Wadowic. Uroczystości „zabezpieczało” 11 tajnych współpracowników służb bezpieczeństwa. Podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny papież odwiedził też Kalwarię Zebrzydowską. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. W czasie swojego pontyfikatu papież odwiedził ojczyznę dziewięć razy. Po raz pierwszy jako papież Jan Paweł II stanął na wadowickim rynku 7 czerwca 1979 r.

Wszedł do kościoła, ucałował chrzcielnicę, przy której został ochrzczony, a następnie pomodlił się przed obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Potem odwiedził swój dom rodzinny a dokładniej mieszkanie na piętrze sąsiadującej z kościołem jednopiętrowej kamienicy pod adresem Rynek 2. Dziś jest tu, poświęcone mu muzeum.

- Z wielkim wzruszeniem przybywam dziś do tego miasta, w którym się urodziłem. Wiadomo, jak wiele dla rozwoju ludzkiej osobowości i charakteru znaczą pierwsze lata życia, lata dziecięce, a potem młodzieńcze. Te właśnie lata łączą się dla mnie nierozerwalnie z Wadowicami, z tym miastem i z tą okolicą - przemawiał wtedy do tłumu mieszkańców, zgromadzonych przed bazyliką na rynku, dziś noszącym nazwę: plac Jana Pawła II.

Bezpieka wprowadziła trzech agentów do komitetu kościelnego

- Uroczystości w Wadowicach „zabezpieczało” 11 tajnych współpracowników. Do kościelnego komitetu organizacyjnego, „celem odpowiedniego sterowania jego pracą” wprowadzono trzech TW: „Piwonię”, „Metea” i „Tomasza” - czytamy w dokumentach zgromadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Według szacunków funkcjonariuszy ówczesnej bezpieki, które przytoczyła Cecylia Kuta z krakowskiego oddziału IPN, w wadowickich uroczystościach brało udział 40 tys. osób zgromadzonych na rynku i około 20 tys. na trasie przejazdu.

- Zdecydowaną większość stanowili mieszkańcy Wadowic i okolicznych miejscowości - zanotowano.

Przygotowania do wizyty papieża

Jak wspominał ks. Filip Piotrowski, w 1979 r. wikary wadowickiej bazyliki, przygotowania do pierwszej wizyty Jana Pawła II w Wadowicach to był "żywioł". Odbywały się one w konspiracji, bo, jak wspominał ksiądz, komuniści utrudniali je na każdy możliwy sposób. Chcieli np. by było kilkuset porządkowych, a jednocześnie chętni do pilnowania porządku mieli trudności z wyjściem wcześniej z pracy.

Msza św. pod Wielką Krokwią. Podhale uczciło 25-lecie wizyty...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu Adam Michcik jak oddać ważny głos - na region

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia