613. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Najważniejsze informacje i ciekawostki o największej bitwie w średniowiecznej Europie

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew stoczonych w średniowiecznej Europie. Wydarzenie stało się tematem wielu dzieł artystycznych, a temat Bitwy pod Grunwaldem poruszany był przez wybitnych twórców. Jakie były przyczyny Bitwy pod Grunwaldem? Ile wojsk liczyły siły polko-litewskie i krzyżackie? Przedstawiamy najważniejsze informacje i ciekawostki o Bitwie pod Grunwaldem.

Bitwa pod Grunwaldem. Jakie były jej przyczyny?

Główną przyczyną Bitwy pod Grunwaldem było, jak wskazują historycy, niezachowanie neutralności polskiego króla Władysława Jagiełły w sprawie Żmudzi. Jagiełło poparł wielkiego księcia litewskiego Witolda w jego roszczeniach dotyczących tych ziem, co nie spodobało się Zakonowi Krzyżackiemu, który dzięki przejęciu Żmudzi stworzyłby korytarz łączący dwa państwa.

Siły polskie i litewskie po opracowaniu wspólnej strategii planowały zaatakować stolicę Państwa Krzyżackiego - Malbork. Wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen spodziewał się najazdu, jednak przygotowywał się na dwa oddzielne ataki ze strony Polaków i Litwinów. Siły Jagiełły i Witolda regularnie myliły wojska von Jungingena, przeprowadzając najazdy na przygraniczne osady, gdzie zmuszały Zakon Krzyżacki do utrzymywania tam swoich sił.

Operacja sił polsko-litewskich była utajniona w bardzo wysokim stopniu. Ulrich von Jungingen, stając na czele armii Zakonu Krzyżackiego, ruszył za siłami Władysława Jagiełły i Witolda w celu zorganizowania obrony. Armie spotkały się wczesnym rankiem 15 lipca 1410 roku pomiędzy wsiami Grunwald, Stębark i Łodwigowo.

Jak wyglądała Bitwa pod Grunwaldem?

Siły polsko-litewskie stanęły naprzeciw siłom Zakonu Krzyżackiego. Wojska dowodzone przez Władysława Jagiełłę zwlekały z ruszeniem w stronę Krzyżaków, ponieważ ich armia stała na polu, prażąc się w upalnym słońcu. Siły polsko-litewskie ustawiły się w lesie, gdzie cień drzew pomagał zachować siły na walkę.

Zakon Krzyżacki, aby sprowokować Władysława Jagiełłę, wysłał siłom polsko-litewskim dwa nagie miecze, które ostatecznie stały się symbolem wielkiego zwycięstwa, jakie Polacy i Litwini odnieśli nad Zakonem Krzyżackim.

Jako pierwsze natarły siły polsko-litewskie. Walki trwały ok. 10 godzin, a zakończyły się po tym, jak walczących obiegła informacja o śmierci Ulricha von Jungingena - wielkiego mistrza krzyżackiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Jak wyglądała liczebność wojsk?

Historycy szacują, że armia polsko-litewska mogła liczyć ok. 39 tys., a siły zakonu krzyżackiego ok. 27 tys. Warto jednak zaznaczyć, że w armii zakonu panowała wysoka dyscyplina, a ich rycerze byli wysoko wyszkoleni i bardzo dobrze wyposażeni. Dokładne wyliczenie liczebności armii jest jednak obecnie bardzo trudne. Warto również wspomnieć, że wielu niemieckich kronikarzy próbowało marginalizować zwycięstwo Polaków nad Zakonem Krzyżackim, opisując, że sił polsko-litewskich było znacznie więcej niż miało to miejsce w rzeczywistości.

Po stronie sił Zakonu Krzyżackiego postawiły się siły wielu zachodnich państw, m.in. Węgier. Polaków i Litwinów wsparli natomiast Tatarzy.

Kto zabił Ulrycha von Jungingena? Czyli o nieścisłościach faktów i dzieł artystycznych

Wielu artystów podnosiło temat Bitwy pod Grunwaldem w swoich dziełach, obrazach czy filmach. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych, związanych z jedną z największych bitew w średniowiecznej Europie jest obraz Jana Matejki. Czy przedstawia on jednak prawdziwe wydarzenia? Na wstępie warto zaznaczyć, że artyści czerpali wiedzę o Bitwie pod Grunwaldem z zapisków kronikarzy, takich jak Jan Długosz. Jan Matejko pokazał na swoim obrazie nawet zabójcę Ulricha von Jungingena, wciąż jednak nie wiemy, czy to fakt czy fikcja. Nie wiadomo bowiem, kto zadał śmiertelny cios. Tego w kronikach nie ma.

Artystyczne wizje Bitwy pod Grunwaldem muszą więc budzić pewne wątpliwości. Zarówno Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz czy Aleksander Ford opierali swoją wiedzę wyłącznie na zachowanych źródłach, z których większość niestety już nie istnieje. Bitwa pod Grunwaldem skrywa więc przed nami jeszcze wiele tajemnic. Czy je kiedyś odkryjemy?

Źródła: i.pl/wielkahistoria.pl/historykon.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 613. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Najważniejsze informacje i ciekawostki o największej bitwie w średniowiecznej Europie - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia