89 lat Wielkiej Krokwi od Gąsienicy do Małysza

Redakcja
Narciarze przed konkursem skoków na Wielkiej Skoczni na Krokwi.
Narciarze przed konkursem skoków na Wielkiej Skoczni na Krokwi. NAC, S: 1-M-1458-98 [1]
Największa skocznia narciarska w Polsce - Wielka Krokiew została otworzona 22 marca 1925 roku.

Skocznia została usytuowana na północnym stoku góry Krokiew. Teren ten wydzierżawiono na okres 50 lat od hrabiego Władysława Zamoyskiego. Obecnie znajduje się ona na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha w Zakopanem.

Krokiew w centrum dzielnicy sportowej

Skocznie zaprojektował Karol Stryjeński. W 1922 roku wygrał on konkurs na plan zagospodarowania miasta, który przewidywał podział Zakopanego na strefy. Południowa część miasta miała być dzielnicą sportową, do której realizacji została powołana spółka "Park Sportowy".

Budowa skoczni narciarskiej, która miała być punktem centralnym części sportowej miasta przebiegała powoli z powodu braku funduszy. Dopiero po uzyskaniu pomocy wojska i wsparcia miasta udało się sfinalizować projekt. Skocznia została nazwana imieniem Stanisława Marusarza, wicemistrza świata w skokach z 1938 roku.

Rekordowy skok Gąsienicy

Uroczyste otwarcie nastąpiło 22 marca 1925 r. Podczas inauguracyjnego konkursu najdłuższy skok na odległość 32 metrów i 36 centymetrów oddał Stanisław Gąsienica - Sieczka. Drugie miejsce zajął Henryk Muckenbrunn, a trzecie Aleksander Rozmus.

Cztery lata później w Zakopanem zorganizowano Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Wygrał je Sigmund Ruud z Norwegi, który oddał skoki na odległość 55 i 57 metrów.

Na Wielkiej Krokwi od 1980 roku odbywały się zawody Pucharu Świata, później także międzynarodowe zawody Pucharu Kontynentalnego i Letnie Grand Prix. Znana jest także z Mistrzostw Polski, Konkursu Świątecznego i Pucharu TZN.

Oficjalny rekord Ammana

Najdłuższy skok, który został oddany na Wielkiej Krokwi to 146,5 m. Wykonał go Eirik Ulimoen. Oficjalnym rekordem jest jednak skok Simona Ammanna, który został oddany podczas zawodów Pucharu Świata w 2010 roku, a wynosił 140,5 m. Punkt konstrukcyjny skoczki znajduje się na 120 m. Długość najazdu to 91 m, a długość progu 6,5 m.

Trybuny skoczni mogą pomieścić około 50 tys. osób. Rekord padł podczas zawodów w 2002 roku, kiedy podczas Pucharu Świata zgromadziła 55 tys. osób na trybunach. Zawody wygrał oczywiście, bijąc rekord skoczni, Adam Małysz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia