Twórca gdyńskiego festiwalu z prestiżową nagrodą IPN
Laureat tegorocznej edycji nagrody Kustosz Pamięci Narodowej stworzył i od 14 lat rozwija najważniejszy festiwal filmów dokumentalnych odkłamujących najnowszą historię Polski. W 2008 roku w rodzinnym Ciechanowie Arkadiusz Gołębiewski zorganizował po raz pierwszy festiwal filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Od 3. edycji festiwal jest organizowany w Gdyni. Na przestrzeni lat impreza zyskała rangę międzynarodowego wydarzenia kulturalnego, integrującego środowiska filmowe, teatralne i muzyczne.
Arkadiusz Gołębiewski jest autorem i producentem filmów dokumentalnych. Jako jeden z pierwszych polskich twórców audiowizualnych podejmował w swoich filmach tematykę Polaków ratujących Żydów, walk polskiego podziemia niepodległościowego z narzuconą Polsce komunistyczną władzą czy represji wymierzonych w „Solidarność”. W jego filmografii znajdziemy m.in. tytuły: „Rozbity kamień”, „Sny stracone czy odzyskane”, „Życie za Życie”, „Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę”, „Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim” (wspólnie z Pawłem Nowackim) oraz „Inka. Zachowałam się jak trzeba”. Swoją twórczość od zawsze rozumiał jako służbę ojczyźnie.
Jest również kronikarzem filmowym prac archeologicznych w kwaterze „Ł” Cmentarza Powązkowskiego, tak zwanej „Łączce”. W latach 2012–2017 pracownicy IPN i wolontariusze odkryli tam szczątki żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, straconych w okresie stalinizmu. W swoich filmach Arkadiusz Gołębiewski opowiada historię zamordowanych bohaterów i ich rodzin.
Podczas gali kończącej trzydniowy I Kongres Pamięci Narodowej w Warszawie, gdzie w tym rok wręczono tytuły, uhonorowano również: pośmiertnie Stanisława Marię Jankowskiego, założyciela Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej oraz Instytutu Katyńskiego w Polsce, Polish Falcons of America, 130-letnią organizację polonijną, stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz ks. infułata Jana Sikorskiego, duszpasterza internowanych w stanie wojennym, kontynuatora działalności ks. Jerzego Popiełuszki po jego zamordowaniu.
Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Wśród 103 uhonorowanych dotąd są m. in. Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Czesław Nowak, Wojciech Ziembiński, Związek Sybiraków, Julien Bryan, czy Instytuty Piłsudskiego w Londynie i Nowym Jorku.