4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”
Tegoroczny Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. W ramach tego wydarzenia wyświetlone zostaną filmy zakwalifikowane do 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Obejrzeć będzie można 25 filmów o działalności totalitaryzmu. Festiwal został zainaugurowany przez Instytut Pamięci Narodowej w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Tego jeszcze nie było. Wielkie wydarzenie IPN na Stadionie Narodowym
Po raz pierwszy w historii, na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie, odbędzie się Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie organizuje Instytut Pamięci Narodowej, który zapowiada li...
„Chcemy uwrażliwić odbiorców na mechanizmy dyskryminacji. Festiwal stał się przestrzenią rozmów na trudne, często bolesne, tematy, dotykające doświadczeń zwykłych – niezwykłych ludzi” – poinformowali organizatorzy.
Zgodnie z intencjami organizatorów, do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali twórcy różnych gatunków filmowych.
Jakie filmy będzie można zobaczyć podczas festiwalu?
Na festiwalu zostanie zaprezentowany chociażby nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg”. Innym filmem, który będą mogli zobaczyć uczestnicy, jest „Klondike”, produkcja nagrodzana na Sundance i w Berlinie.
Pozostałe filmy, które zostaną wyświetlone podczas 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”:
- „Styczeń” - wciąż aktualna historia o sztuce, miłości i wojnie
- „Kalev” - wielkie starcie, w którym Estonia przeciwstawia się sowieckiej Rosji.
- "Rotmistrz Pilecki 2022"
- „Czarny sufit”
- „Stanisław Helski. Dlatego”
- „Pokojówka”
- „Marsz cieni”.
Ponadto, na uczestników festiwalu czekają spotkania z twórcami wyświetlanych filmów. Oprócz seansów, odbędą się także debaty, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla filmowców i amatorów.
Polska walka z totalitaryzmami. IPN przygotował wystawy
Instytut Pamięci Narodowej zdradza kolejne szczegóły Kongresu Pamięci Narodowej, który w kwietniu odbędzie się w Warszawie na Stadionie Narodowym. Uczestnicy będą mogli zobaczyć sześć wystaw, w tym ró...
Tematy paneli dyskusyjnych:
- „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro”
- „Wojna oczami dzieci”
- „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”
Wstęp jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie festiwalu. Wydarzenie patronatem honorowym objął prezydent Polski Andrzej Duda.
Źródło: IPN
mm