Gala otwarcia Festiwalu Filmowego NNW. „Drzwi do Wolności” i „Sygnety Niepodległości” wręczone bohaterom filmów i historii

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Uroczystą galą został w środę 27 września otwarty 15. festiwal NNW. Tegoroczny przegląd skupia się na wspólnocie losów ludzi z państw mających za sobą wyjście z totalitaryzmu. „Drzwiami do Wolności” i „Sygnetami Niepodległości” uhonorowano świadków historii, jej cichych bohaterów, często – poznawanych dopiero z filmów, które uczestniczyły w festiwalu.

Późnym wieczorem 27 września w Gdyńskim Centrum Filmowym zakończyła się gala otwarcia 15. festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Ostatnim elementem inauguracji najważniejszego w kraju przeglądu fabuł i dokumentów historycznych była projekcja filmu „Raport Pileckiego” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza.

Gośćmi honorowymi gali w pierwszych rzędach szczelnie wypełnionej sali „Warszawa” GCF byli m.in. bywalczyni poprzednich edycji festiwalu, ppłk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” i najmłodszy żołnierz armii Andersa, kpt. Krzysztof Flizak. Galę prowadzili Marcin Kwaśny i Magdalena Uchaniuk.

- Od Estonii, Łotwy po Węgrów, Czechów, Rumunię, Mołdawię, głos upominający się o wolność płynie dzisiaj z festiwalu NNW od wszystkich. Nasze drogi zbiegają się tu w Gdyni – mówił otwierając galę dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski. - Łączymy twórców, którzy chcą opowiadać o swojej historii, nie tylko w swoim kraju, ale także na całym świecie. Możemy się łączyć, wymieniać tematami i doświadczeniami, zarażać historią – dodał.

Tradycją festiwalu są nagrody honorowe dla świadków historii: „Drzwi do Wolności” oraz „Sygnety Niepodległości”. Tegoroczni laureaci to państwo Ewa i Roman Jażdżewscy. Pani Ewa, urodzona w Gdyni, uczestniczyła w przemarszu, gdy manifestanci nieśli na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego. Informację o tragedii przekazała do Bydgoszczy, Wrocławia i Poznania. Była rozpracowywana przez Wydział II Komendy Wojewódzkiej MO w Gdańsku oraz inwigilowana przez SB w Gdyni. Po ogłoszeniu stanu wojennego należała do podziemnych struktur „Solidarności”. Statuetką wyróżniona została również Zdzisława Smarzak-Bożyk, gdańska lekarka, strażniczka pamięci o Józefie Franczaku, ps. „Laluś”, znanym jako ostatni żołnierz wyklęty.

Sygnetami Niepodległości wyróżnieni zostali: Janusz Witold Preyss ps. „Kowalski”, „Wierch” od 1942 roku w Harcerskim Oddziale Wojskowym “Żbik”, oraz Elżbieta Skrzyńska (z domu Tatarkiewicz) pseudonim „Żabska”, bratanica wybitnego profesora historii filozofii Władysława Tatarkiewicza. Od 1942 roku działała w konspiracji, przeszła kursy dla sanitariuszek i wykonywała zadania zwiadowcze, w tym samym roku zdała maturę. Walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Wręczona została także festiwalowa nagroda literacka im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego, którą otrzymał pisarz Wiesław Helak. Wręczali ją Arkadiusz Gołębiewski i Paweł Nowacki, który przypomniał, że to „nagroda za umiejętne opowiadanie historii w literaturze” i wspomniał, że w literaturze laureata „jest wierność, poczucie wolności i niezachwiana wiara”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia